Бобов дол иска оставката на лидера на КНСБ
Бобов дол иска оставката на лидера на КНСБ / netinfo

От Инициативния комитет за защита на жителите от община Бобов дол поискаха оставката на лидера на КНСБ Желязко Христов.

Причината е неизпълнението на подписаното споразумение за защита на социалните и трудови права на миньорите, подписано между КНСБ и фирмата наемател на мини Бобов дол.

От ноември миналата година в мината започнаха съкращения на работници. Близо 70 миньори бяха принудени да се откажат от полагащите им се от четири до десет брутни заплати при пенсиониране, твърди председателят на комитета Николай Игнатов.

Те са принудени да подадат молба за освобождаване от "Ораново" ЕООД, назначават се на временни трудови договори към Мини "Бобов дол", откъдето след няколко дни са съкратени.

Според Игнатов от синдикатите не следят и дали са подобрени условията за безопасен труд в мините. Не вземат отношение и към сигналите за побой и тормоз над работниците. Към момента не са внасяни и редовно вноските за здравно и социално осигуряване на работниците.

Игнатов очаква скоро мината да бъде обявена в несъстоятелност.

Други новини от Кюстендил