Обходният път на Козлодуй пак на дневен ред на пролет
Обходният път на Козлодуй пак на дневен ред на пролет / Дарик Враца - арихв

В средата на месец март ще бъде обявена процедурата по инженеринг на обходния път на Козлодуй – това стана ясно от среща в парламента, предизвикана от заместник-председателя на 43-о Народно събрание и депутат от ПГ на БДЦ от област Враца Явор Хайтов. Хайтов обсъди въпроса с изпълнителния директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” Дилян Петров.

„Ускоряването на проекта за изграждането на т.нар. „обход на Козлодуй” е един от двата приоритета, които поех като свой ангажимент по време на предизборната кампания към хората от община Козлодуй. Знам, че има проект за този път, защото през 2007 г. съм работил по него като адвокат. Наясно съм със значението на този път, тъй като той ще изпълнява ролята на околовръстно шосе и ще разтовари трафика в Козлодуй, който в някои часове е по-тежък и от Софийския”, коментира след срещата Явор Хайтов.

Дилян Петров е уверил домакина си, че изграждането на обекта е един от приоритетите на ДП „РАО” през тази година. В средата на месец март дружеството ще може да проведе инженеринг – проектиране и строителство на т. нар. „Обходен път“ на град Козлодуй.

Обходният път на Козлодуй пак на дневен ред на пролет
netinfo

„Инвестицията в това трасе ще е в размер на 6.5 милиона евро и е отпусната чрез заем от Европейската банка за възстановяване и развитие. Освен всичко останало, изграждането на тази важна транспортна артерия ще осигури и препитание на не малко хора”, коментира Хайтов.

Независимо от осигуреното финансиране, стартът на проекта се отлагаше заради административни спорове между Агенция пътна инфраструктура (АПИ) и ДП „РАО“ кой да организира процедурата по проекта. Обходният път се явява участък от републиканската пътна мрежа, която се стопанисва от АПИ. В същия момент едно държавно предприятие, под шапката на Министерство на икономиката и енергетиката, подема инициативата за изграждането на ключовото за община Козлодуй трасe.

„Важно е да се изгладят тези спорове и час по-скоро да започне реалното изпълнение на проекта. Заради това на няколко пъти съм се срещал с Дончо Атанасов, зам.-изпълнителен директор на АПИ. Говорили сме за много състоянието на участъци от републиканската пътна мрежа на територията на област Враца. Обходният път на Козлодуй е изключително важен проект, за който ще направя всичко възможно да бъде ускорен: да можем да се поздравим с изпълнен обект в интерес на жителите на община Козлодуй и област Враца“, заключи Явор Хайтов.