Местни власти на бунт срещу новия проекто-закон за вероизповеданията
Местни власти на бунт срещу новия проекто-закон за вероизповеданията / Дарик Враца -архив

Представители на местната власт от цялата страна се обединиха срещу новия проекто-закон за вероизповеданията. Това стана по време на национална кръгла маса, организирана в Карлово от кмета на града Емил Кабаиванов. От името на община Враца в срещата взе участие зам.кметът  Красимир Богданов.

Поводът за срещата бе внесеният в Народното събрание нов проекто-закон за вероизповеданията, според който трябва да бъде удължен срока за реституция на имотите на различните вероизповедания. Това ще доведе до лавинообразно увеличение на имотните искове от страна на Главното мюфтийството, смятат кметовете. Към момента в страната се водят 26 дела за общо 83 вакъвски имота.

В дискусията участваха народни представители от ГЕРБ, БСП и „Атака”, академците Георги Марков и Константин Косев, проф. Калин Янакиев, кметове и общински съветници от Кюстендил, Карлово, Пловдив, Враца, Стара Загора, юристи. Представители от Главното мюфтийство нямаше. Според организатора Емил Кабаиванов възможните причини за липсата им са незаинтересованост или съвети от техните  юристи да не присъстват.

Участниците изтъкнаха редица исторически, религиозни и правни доводи против внесените предложения за промени в закона. По силата на международните договори, имотните въпроси между България и Османската империя са разрешени още в началото на миналия век, а Турция не може да се смята за правоприемник на империята на българска територия. В България на 8,8% от населението, определящо се като български турци, се падат 1245 джамии. За съпоставка за 85% от християните има 3150 църкви.

Участниците в срещата смятат, че е необходимо да бъдат оттеглени двата законопроекта за вероизповеданията. Трябва да се проведат обществени дискусии и да бъде внесен нов законопроект, който да не засяга културно-историческите традиции и историческата справедливост в страната.

В края на 2012 г. Главното мюфтииство предяви претенции за придобивне правата върху т.н. „Ески джамия” във Враца. Сградата е паметник на културата. Там към момента се помещава Природозащитен център „Натура” и функционира туристически информационен център. Ежегодно през него преминават хиляди туристи и се провеждат множество обучителни и информационни инициативи с деца от врачанските училища.

Несъгласни с посегателството към културният паметник, след няколко протеста и подписка с близо 6 400 подписа, врачани заявиха категоричната си позиция против предоставянето на сградата на мюсюлманското вероизповедание. През месец юни Врачанският районен съд отхвърли иска на мюфтийството като неоснователен. Справедливото решение на съда обаче, може да се окаже безсмислено, ако парламентът приеме новия закон за вероизповеданията

Местни власти на бунт срещу новия проекто-закон за вероизповеданията
netinfo
.