Бивш гл.секретар на Областна администрация Монтана ще съди България в Срасбург
Бивш гл.секретар на Областна администрация Монтана ще съди България в Срасбург / netinfo

Бившият главен секретар на областната администрация в Монтана Валери Георгиев ще заведе дело в Европейския съд за защита правата на човека в Страсбург, заради неправомерното му, според него, отстраняване от поста по политически причини.

Това заяви самият той на пресконференция, след като Върховният административен съд постанови, че заповедта за отстраняването му от поста, подписана от областния управител Тодор Върбанов, е законосъобразна. С това си решение върховните магистрати отменят постановлението на административния съд в Монтана, чието решение бе, че заповедта за уволнението е незаконосъобразна.

"В този случай става дума за политическо уволнение, прикрито формално зад пролуките в наредбата за атестация и по дефиниция за политическа корупция от страна на областния управител, чрез търгуване на влияние и използване на служебното си положение за набавяне на облаги на други хора, заяви Валери Георгиев и допълни, че става дума за конфликт на интереси и репресия при уволнението му”.

Той е подал сигнал за корупция до премиера Станишев и до Комисията за превенция на корупцията към Министерски съвет. На 7 юли пак, по негова жалба, Комисията за защита от дискриминация ще се произнесе дали е дискриминиран по признак изповядване на различни политически възгледи.

"Аз съм знакова фигура по един съдебен процес срещу решенията на Третия извънреден конгрес на НДСВ. Избраното тогава ръководство и в момента е нелегитимно, тъй като по съдебен ред е атакуван неговия избор. В състава на това ръководство е и областният управител на Монтана Тодор Върбанов","обяви още Георгиев.


По подадената от Валери Георгиев жалба в Софийски градски съд срещу решенията на конгреса на НДСВ вече са проведени две съдебни заседания. Делото е отложено за трети път за 30 септември.