Велико Търново бе домакин на дискусия за възможностите за растеж пред България през 2017 година. Форумът, организиран от българските представителства на Световната банка за развитие и на Европейската комисия, бе открит от кмета на старопрестолния град и председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините Даниел Панов. Той благодари за избора на Велико Търново като домакин на срещата и я оцени като много важна и ползотворна както за местната власт и общините в България, така и за бизнеса.
Специални гости на форума бяха ръководителят на Представителството на ЕК Огнян Златев и представителят на Световната банка за развитие у нас Тони Томпсън.
"Темата за България е важна и аз благодаря на г-н Томпсън и г-н Златев, че избраха Велико Търново за срещата. Това ни прави отговорни. През последните години сме свидетели на голяма промяна на облика на големите и малките населени места. Това се дължи на европейските средства, за които кандидатстват общините. Резултатите са доста добри. Надяваме се, че с усилията на изпълнителната и местната власт тези резултати ще продължат да правят добра инфраструктура на регионите, на градовете, добра образователна инфраструктура, добра възможност за туризъм.”, каза Даниел Панов. "Днес България е не само атрактивна страна за инвестиции, а се превръща в желана туристическа дестинация и в страна, в която се създават много предприятия", каза още кметът на старата столица. Той обясни, че 25 милиона лева са заложени за Общината по програмата Региони в растеж.
"През изтеклия програмен период, с помощта на европейските средства и чрез различни финансови механизми, включително и на Световната банка, подобрихме облика на градовете и селата в България. С подкрепата на правителството всеобщите ни усилия дават резултат – обновявани са градската среда, жилищните сгради, училищата, детските градини, читалищата, болниците, парковете, спортните съоръжения, развивани са социалните услуги. Днес България е в челото на Европа по икономически ръст и става все по-атрактивна за инвестиции. През 2017 и следващите години сме амбицирани да надграждаме постигнатото, а градовете и селата да стават още по-добри места за живеене, за образование, бизнес и предприемачество, за туризъм. Сигурен съм че доброто сътрудничество с Европейската комисия и Световната банка ще продължи”, каза по време на форума кметът Даниел Панов.
Като много важни за всички общини в Северна България Панов посочи довършването и съединяване на магистрала "Хемус”, както и изграждането на високоскоростния път Русе – Велико Търново, част от Девети паневропейски коридор Хелзинки – Истанбул. "Надявам се, че добрите контакти, които имаме и с ЕК, и със Световната банка, ще са ползотворни за тези и за други проекти в България”, каза още великотърновският кмет.
Огнян Златев и Тони Томпсън изразиха удовлетворение от партньорството на България с Европейската комисия и Световната банка. Те оцениха като много добро и сътрудничеството с Община Велико Търново.
Огнян Златев посочи, че финансовите ресурси, които Европейският съюз предоставя за развитие на българската икономика, са отлична възможност за инициативи и от страна на предприемачите."Независимо от всичко предприемаческият дух е налице. Той се възползва от всички възможни инструменти, които ЕС предлага и се реализират добри проекти. Много е важно да се знае, че парите, които ЕС предоставя за развитието на българската икономика, са една малка част от БВП на страната. Те са една възможност за подтикване към инициатива на самите предприемачи. ЕС помага", обясни Златев.
Тони Томпсън представи данни, според които България изпреварва дори водещи европейски държави по показателите, отчитащи повишаването на производителността на труда. По думите му насърчаването на този процес ще благоприятства доближаването на доходите до средните нива в ЕС."Това е моето трето посещение във Велико Търново. Последният път обсъждахме новата стратегия за партньорство между Световната банка и България. Тази стратегия и рамката за партньорство вече са одобрени. Стратегията се основава на една много проста идея. БВП на България е малко под средния за ЕС. В същото време производителността на труда е около 3 процента. Ако ставаше въпрос за САЩ, Германия, Франция и Англия 3 процента би бил един много добър резултат. Но тази цифра означава за България, че ще е нужно едно поколение време, за да може тя да се изравни по доходи с останалите страни в ЕС. Ние считаме, че България има възможност да постигне повишаване на производителността с 4 или с 5 %”, заяви Тони Томпсън.
По време на срещата бяха представени препоръките на Съвета на Европейския съюз към България както и възможностите за кредитиране на проекти на малкия и среден бизнес.
Сред участниците бяха заместник-кметовете на Велико Търново Снежана Данева-Иванова, Ганчо Карабаджаков, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, представители на различни институции, организации и фирми.
Велико Търново ще бъде домакин и на информационна среща за плана "Юнкер”.