Стартира кампания за профилактика на рака на маточната шийка
Стартира кампания за профилактика на рака на маточната шийка / снимка: Областна администрация

Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка бе обсъдена днес в Областна админстрация във Велико Търново. В заседанието  участваха заместник областният управител Любомира Попова, директорът на РЗИ д-р Албена Ламбева, д-р Поля Стоянова, регионален координатор на националната програма, инж. Розалия Личева, началник на РИО, д-р Христо Димитров, председател на структурата на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, както и представители на общинските администрации от областта.

Основна цел на националната програма е ограничаване на карцинома на маточната шийка чрез първична ваксинация. Целевата група за имунизациите е тази на 12-годишните момичета, които все още не са започнали полов живот. Родените през 2000 г. момичета във Великотърновска  област в момента са 2 260, посочи д-р Ламбева. Ваксинациите срещу този вид рак не са в задължителния списък на здравното министерство, но те са препоръчителни. Поставят се само при доброволното желание от страна на  родителите и детето. Ваксините се изписват от джипито на момичето, след което се вземат напълно безплатно от аптеката. Те се реимбурсират от НЗОК.

Ваксините са безвредни, те не съдържат вирусен генетичен материал и не могат да заразят ваксинраните, увери д-р Стоянова. Нямат странични ефекти, освен временно зачервяване на убоденото място. Поставят се мускулно. Ваксините обаче са с 97% ефективност и предпазват от коварния карцином имнузираните момичета. България е 22-рата държава в Европа, която стартира такава кампания и в която ваксините се осигуряват напълно безплатно. В продължение на 10 години такива кампании вървят в много европейски държави, както и в САЩ, Турция, Австралия, Канада. Поставени са над 90 млн. дози на 30 милиона жени по света, като в повечето държави този вид профилактика вече ограничава заболяването.

В България данните за този карцином са много тревожни, подчерта д-р Стоянова. Всеки ден умира по една жена и се регистрират нови три случая. В последните 20 г. заболяването се е увеличило три пъти у нас. То се причинява от онкогенни типове на Папилома вирус, като периодът от заразяването до развиването на карцинома понякога трае десетилетия. Рискът от него нараства с по-големия брой сексуални партньори, като фактори, които способстват за развитието му, са други заболявания на имунната система, онкозаболявания, тютюнопушене, продължителната употреба на противозачатъчни средства и др. Ракът на шийката на матката е втората поред разпространена канцероза сред жените в активна възраст след рака на гърдата.