/ iStock

Дворецът на културата и спорта "Васил Левски" във Велико Търново непрекъснато произвежда скандали в общественото пространство.

Примата на българската музика Лили Иванова пя на калорифер и със зимно яке, а Виенският симфоничен оркестър на двореца "Шьонбрун" зъзнеше, докато изнасяше спектакъла си. Пропадаха концерти без зрителите, които са си купили билети за тях, да бъдат уведомени.

Чашата на търпението преля в средата на февруари тази година, когато, заради ниските температури в залата, пропадна мачът между женските хандбални отбори на Велико Търново и Свиленград и домакините от "Етър 64" получиха служебна загуба и загубиха "Купата на България", предава БНР.

Дворецът на културата и спорта е общинско предприятие и управителката му Таня Димитрова е назначена преди 11 години от кмета на Велико Търново Даниел Панов и въпреки скандалите е несменяема.

Непрекъснатите скандали около начина, по който се управлява Дворецът на културата и спорта "Васил Левски", и за случващото се в спортната зала провокира 17 общински съветници от различни политически формации във Великотърновския общински съвет да внесат предложение за прехвърляне на Двореца към активите и под управлението на общинското предприятие "Спортни имоти и прояви", защото се оказва, че няма сила, която да смени управителката на спортната зала.

Продължилите близо час и половина дебати на последната сесия на общинските съветници заприличаха на онази приказка, че заради болния пръст искали да отрежат цялата ръка.

Независимият съветник Стилян Найденов и Валерия-Тереза Дончева от БСП са двама от вносителите на предложението: "Има ли някой, който смята, че ДКС се управлява добре, или няма? Убеден съм, че ако г-н Панов нямаше близки отношения със съпруга на управителката, би я изхвърлил като мръсно коте няколко пъти. ДКС е изпразнен от първоначалното си предназначение", коментираха Найденов и Дончева.

Дворецът на културата и спорта "Васил Левски" е огромна стоманена конструкция, построена за около година преди четири десетилетия, разказа очевидецът на събитията и общински съветник Иван Александров. Първоначално залата е предвидена да обслужва Военното училище, но при честванията на 800-годишнината от въстанието на болярите Петър и Асен плановете се променят:

"Залата е предвидена за квартал "Люлин", но Столична община не харесва съоръжението. То е доставено във Велико Търново". Спортната зала е силно пожароопасна, защото металната конструкция на покрива отдолу е покрита със зебло, а дървената ламперия е превзела всички вътрешни пространства и този проблем е още от построяването на съоръжението, посочи Иван Александров.

Калпав актив няма как да се управлява добре, коментира общинският съветник от ГЕРБ-СДС Мирослав Трифонов: "Правена е без мисъл, няма охлаждане през лятото и отопляне през зимата. Да се стоварват всички грехове върху един човек, просто е недостойно".

Омесиха се темите за управлението на Двореца на културата и спорта и за състоянието на сградата, но предаването на спортната зала на друго общинско предприятие няма да реши проблема, коментира заместник-председателят на Великотърновския общински съвет Росен Иванов:

"Трябва да функционира обособено и самостоятелно, защото има специфични функции и цели. Трябва промяна в мениджмънта и управлението, но не е начинът да го влеем в друго обществено предприятие".

Предложението на общинските съветници за обединение на спорта и културата в едно общинско предприятие няма как да стане с едно гласуване, заяви кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е принципал на общинските предприятия, за разлика от общинските търговски дружества, където думата е на Общинския съвет.

"До лятото предстои да започне мащабният ремонт на спортната зала с близо 9 милиона лева от инвестиционната програма на правителството за общините. С него ще се решат проблемите с вентилацията, отоплението и охлаждането, енергийната ефективност и достъпа за хората с увреждания", посочи пред общинските съветници Даниел Панов.

Той заяви, че до няколко дни ще връчи заповедта за наказание по Кодекса на труда на управителката на спортната зала и обяви, че предлага нов модел на управление с мениджърски екип на Двореца на културата и спорта "Васил Левски".

По думите му в екипа трябва да влизат Event/Art-мениджър икономист, заедно с доказани експерти в сферата както на културните и обществени събития, така и на спортните прояви, маркетинга и рекламата:

"Ще обява конкурс и действително ще търся хора, които са иновативни и предлагат съвременни решения. В никакъв случай не съм съгласен обединяването на ДКС с предприятието за спорта". 

Стигна се до гласуване: "Предложението не се приема", посочи председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов.

Дворецът на културата и спорта оцеля като общинско предприятие. Спортната зала чака светло бъдеще след ремонта за милиони и евентуално ново ръководство. Сегашната управителка Таня Димитрова не дава интервюта.

БНР