Две санкции са наложени през миналата година на ТЕЦ „Свилоз" в Свищов за замърсяване на околната среда, съобщи директорът на Регионалната екоинспекция във Велико Търново инж. Елена Григорова. Едната глоба за над 107 000 лева е за замърсяване на атмосферния въздух, а втората санкция е по-малка - 27 000 лв. за замърсяване на водни обекти.
Санкции за над 217 000 лв. са наложени през миналата година от екоинспекцията за замърсяване на околната среда на фирми на територията на двете области - Велико Търново и Габрово. Всички глоби са събрани, като 80% от тях влизат в общините и след това се използват само за екологични дейности. Останалите 20% отиват в Министерството на околната среда и водите, уточни Григорова.
През 2011 г. екоинспекторите са извършили 905 проверки. Издадени са 360 предписания, като всичките са изпълнени. Съставени са 45 акта за нарушения. През миналата година в РИОСВ са постъпили 48 жалби, като само седем са били основателни, 20 са неоснователните, а 21 са пренасочени по компетентност към общините.
Силно са нараснали подадените сигнали за нарушения - 80 за миналата година, половината от които основатели, информира още Григорова.
Наложени са 8 имуществени санкции и са спрени 6 дейности на фирми. Сред тях са цех за производство на дървени въглища в община Златарица и великотърновска фирма, която извършвала без разрешително съхранение и демонтаж на моторни превозни средства.
Още за наложените санкции чуйте в звуковия файл.