Евгени Стоев, Венцислав Спирдонов и Деян Хаджийски уважиха храмовия празник на църквата в Церова кория
Евгени Стоев, Венцислав Спирдонов и Деян Хаджийски уважиха храмовия празник на църквата в Церова кория / снимка: Пресцентър ГЕРБ

Народният представител от ГЕРБ Евгени Стоев, председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов и лидерът на най-голямата група съветници в местния парламент Деян Хаджийски уважиха тържествата по повод храмовия празник на църквата „Свети Йоан Предтеча“ в Церова кория. Заедно с местните жители и гости от други населени места, те присъстваха на празнична Света литургия, отслужена от отец Сергий.

На Ивановден в Церова кория отбелязаха и 181 години от повторното въздигане на храма, който в началото на 19 век е бил разрушен от кърджалии.
По инициатива на кмета на Церова кория Христо Кунчев и с подкрепата на спонсори, бе приготвен курбан за здраве. Осветени бяха хлябове, изпечени специално за общоселския празник от местни жени. Приготвено бе и обредно жито за празничния ден.

Евгени Стоев, Венцислав Спирдонов и Деян Хаджийски поеха ангажимент да съдействат при изготвянето и защитата на проект за полагане на теракотена настилка в храма. Инициативата е  на местния кмет Христо Кунчев, чиято амбиция също така е да бъдат направени отводнителни канавки около църквата, както и да се реставрира стар дървен навес.

Уникалният трикорабен храм „Свети Йоан Предтеча“ има забележителна история, разказа кметът Христо Кунчев. Съществуват данни, според които на това място е издигната църква още по времето на цар Иван Асен II. След падането на Второто българско царство светинята е била разрушена.

Църквата „Св. Йоан предтеча“ е била издигната отново през 1835 година, след като делегация с местни първенци посетила Цариград, за да измоли от турската власт храм за Церова кория. По онова време селището се е наричало Кадиев чифлик, разказа Кунчев. Разрешение за строежа дошло със специален ферман. В него били указани точните размери на частично вкопания храм -   32.5 аршина дължина и 16 аршина ширина.

В съвремието, на Ивановден това уникално място неизменно става притегателен център за миряни от цялата община.