Обвинителни актове са връчени на задържаните български моряци от кораба „Св. Николай”, които бяха арестувани в Испания за трафик на кокаин. Документите обаче били на испански език и сънародниците ни не могли да разберат написаното в тях, поради което изпуснали 3-дневния срок, в който можели да ги обжалват, съобщават пред Тв7 роднини на задържаните и адвокатът специалист по морско право Владимир Владимиров.
Отново поради липсата на преводач, моряците не можели да общуват пълноценно със служебните си защитници, обясниха техните близки.
От друга страна мотивите, посочени в обвинителните актове, са напълно неубедителни, заяви адвокат Владимиров и обясни, че основен аргумент за виновността на нашите моряци е, че някои от тях разполагали с мобилни телефони, флашки и лаптопи. Това обвинение звучи скалъпено и по никакъв начин не мотивира задържането на сънародниците ни под строга стража, стана ясно от думите на юриста.
Роднините на моряците се усъмниха в това, че е направена експертиза на иззетия от борда на кораба наркотик, за да се докаже откъде е идвала и за къде е била предназначена стоката. Адвокат Владимиров пък цитира представители на посолството ни в Испания, според които страната ни се намира в изолация от следствените действия.
Това е товарен кораб, моряците не са длъжни да знаят какъв е товарът, заяви Антоанета Николова – близка на капитана, която е категорична, че българските моряци не са отговорни за престъплението, което им се приписва.
Капитанът Иван Станчев и 21 български моряци бяха задържани в Испания на 15 август 2012 г. на борда на кораба "Св. Николай", плаващ под български флаг, при съвместна операция с кодово название "Картел".
След претърсване на кораба бяха открити и иззети около 3 т кокаин, а в резултат на допълнителните действия, предприети на територията на България, бяха задържани Дойчин Дойчев - собственик на фирмата, менажирала кораба и Руслан Колев - заподозрян като отганизатор на транспорта на кокаина. В последствие двамата бяха освободени, но по този начин, според властите, бе неутрализирана престъпна група за трафик на наркотични вещества от Южна Америка към Европа.
През септември делото стартира в Специализирания съд в Испания, който остави сънародниците ни в ареста с обвинение в застрашаване на общественото здраве, с уточнение "наркотрафик" и даде ход на разследването. Оттук насетне то може да продължи месеци, дори години.
Според испанското законодателство срокът, в който задържаните могат да останат в ареста без присъди е 2 г., които е възможно да бъдат продължени с още 2, след което задължително се изправят пред съда.
В момента българите са разпределени в четири затвора, но все още няма официално разрешение близките им да ги посетят. В края на септември наши разследващи присъстваха на разпитите на моряците, но всеобщото усещане на защита и роднини е, че държавата ни е изолирана от случая.