Варна може да остане без чиста питейна вода заради кражба на 1 кубик дърва, която служител на ВиК е извършил с уникален служебен автомобил, пише "Труд".
През февруари шофьорът на камиона Димо Димов решил да се отклони от маршрута си и да събере дърва за отопление в района на Долни чифлик. Горските обаче го хванали, докато транспортира дървата, написали му акт, а през юни от Регионалната дирекция по горите (РДГ) издали и наказателно постановление срещу него. Шофьорът твърдял, че взел дървата назаем от брат си, който живеел в района, но горските не повярвали, защото трупите не били маркирани и придружени с документи.
Димов не съобщил във ВиК за проблемите си, защото мислел, че "ще се оправи" и така срокът за обжалване на наказанието изтекъл. А в него освен глоба от 100 лв. присъства и отнемане на автомобила, с който е извършена кражбата.
Проблемът нямаше да е толкова голям, ако не ставаше въпрос за единствения във Варненско камион, оборудван с кран "Хиаб 102". Той служи за пренасяне на хлор, с който се обезпаразитява водата за питейни нужди. Съставката, която се поставя задължително на източниците за питейна вода, може да се пренася само с този камион. От ВиК разбрали за проблема едва на 28 юли, когато от РДГ им изпратили писмо с настояване до 3 дни машината да бъде предадена на горското.
От водното дружество веднага уволнили дисциплинарно Димов, поискали от Административния съд да спре предварителното изпълнение на искането за камиона и обжалвали наказателното постановление пред Районния съд. Административните магистрати отхвърлиха искането на ВиК и сега единственият шанс машината да бъде запазена е Районният съд да образува дело, въпреки че всички срокове са изтекли.
Друг парадокс е фактът, че докато приключи производството, от РДГ зачислили на отговорно пазене камиона именно на Димо Димов, който не бил материално отговорен точно за този автомобил. Към момента ВиК все пак може да ползва машината за обезпаразитяване на водоизточниците в региона.
"Засега сме се разбрали машината да остане в компанията. Това означава, че не могат да я продават, преоборудват или да я преотдават, но могат да я ползват", обясни шефът на РДГ Варна Емануил Димитров. Той е наясно, че дружеството няма вина за действията на служителя си, но законът е категоричен - превозните средства, с които се извършват такива нарушения, се отнемат в полза на държавата. Единствената надежда на ВиК е съдът да приеме, че дружеството не е имало представа за преписката срещу служителя им и няма вина за пропускането на сроковете за обжалване. Юристите на компанията са убедени, че ако има дело, ще докажат, че кражбата е без тяхно знание, както и че отнемането на камион за 200 000 лв. е несъразмерно с кражбата на дърва за 28 лв.