Часовникарят Боян Николов с кмета на Варна Иван Портних
Часовникарят Боян Николов с кмета на Варна Иван Портних / БТА
90-годишният занаятчия се грижеше за Градския часовник на града повече от 70 години
На 90 години почина часовникарят Боян Николов - човекът, който повече от 70 години се грижеше за градския часовник на Варна.

Почетният гражданин на Варна поддържаше дълги години една от емблемите на града. Часовникарят се грижеше за часовника от средата на миналия век - 1943 г.

Боян Николов започва да се занимава с кулата  от 14-годишен, когато станал чирак на прочутия Иван Отонов. А той наследил ключа за нея от баща си - поборника Отон Иванов, чиято памет е увековечена с плоча в основите на каменната кула - символ на града.

Механизмът на часовниковата кула във Варна е произведен в Англия и монтиран в центъра на града през 1889 г. От тогава механизмът работи непрекъснато и е спирал най-много за 2-3 часа два или три пъти.

Градският часовник на 125 години (СНИМКИ)
снимки: Дарик Варна


Тя била изградена през 1889г. под ръководството на тогавашния кмет Кръстьо Мирски и първоначално служела на пожарникарите, защото от върха й в онези времена целият град се виждал като на длан. Отон Иванов купил от Англия часовника и го монтирал на върха, за да имат варненци надежден ориентир за точно време. В знак на благодарност градската управа му дала барака под кулата, в която той си отворил ателие.

"В старото градско бижу има още много живот, стига да е добре и с любов поддържано. Часовникът е уникален и противно на традицията никъде по него не е указано името на производителя", разказваше приживе бай Боян, както го знаят голяма част от варненци.

Смятало се е, че е правен в Германия, но преди години Боян разбрал, че е измайсторен в работилница в малко градче на швейцарско-френската граница.

“Този часовник е мой, майстор Отонов ми го завеща и докато мога да ходя, ще го поддържам.”, отсичаше многократно в интервюта емблематичният часовникар. 

Така и беше...

Поклон пред паметта му!
Дарик Варна