„Обичай Лазаруване" на група за автентичен фолклор от село Чернево е кандидатурата на Варненска област за попълване на Националната система "Живи човешки съкровища на България" за 2014 г. Това съобщиха за Дарик от Областна администрация, които събират предложенията за регионален представител в проекта на Института за фолклор при Българската академия на науките и Дирекция "Културна политика" в културното министерство.
Обичаят Лазаруване е предложен от читалище „Зора-1912" в суворовското село и ще участва в категорията "Традиционни празници и обреди". Според оценяващите експерти, кандидатура на младите лазарки от Чернево в най-голяма степен отговаря на критериите да представя традиционно знание или умение със значима културна стойност, максимално близко до традиционните за селищната култура механизми на функциониране.
Разгледани бяха общо 4 кандидатури. Лазарките от Чернево бяха предпочетени пред 81-годишният майстор на двугласната гайда Минко Костадинов от с. Тополи, група за автентичен фолклор и детска фолклорна група от с.Голица, община Долни чифлик, с „Жътва в с.Голица" и група за автентичен фолклор от провадийското с.Добрина с обичая „Камилари".
Оценяващата експертна комисия бе с председател Николай Вуков, експерт от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, и секретар доц. д-р Лидия Петрова, директор на Етнографски музей Варна. Останалите членове на оценяващата комисия бяха Саша Стоева, старши експерт в Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища", и Таня Ангелова, главен експерт в Областна администрация.
Пред комисията кандидатите трябва да представят 10-минутен запис, който да показва, че събитието е жива практика в населеното място. Кандидатурите са съпътствани от съответната документация, показваща стойността на кандидатурата.
Комисията е била затруднена в избора на най-достойния кандидат да представи областта, сподели пред Дарик Саша Стоева. По думите й, и четирите кандидатури са били много силни, като са спазили абсолютни всички условия.
„Живите човешки съкровища" са хора, които притежават необходимите познания и умения на най-високо ниво, за да интерпретират или създават специфични елементи от нематериалното културно наследство като свидетелство за живите културни традиции и за творческия гений на гражданите на България. Поддържането на Националната системата цели съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване, които имат важно културно, историческо и художествено значение за България и тяхното предаване на следващите поколения.
Номинацията за „Живи човешки съкровища" се провежда веднъж на 2 години. Право да номинират имат читалищата, както и местните музеи. Едно от условията е представените дейности да са автентични, което предполага да се изпълняват в естествена среда и условия и да не са от сферата на професионалното и специализираното изкуство.
Национална комисия, назначена със заповед на министъра на културата, обсъжда областните кандидатури и прави аргументирано предложение до министъра на културата( ще бъдат излъчени до 5 кандидатури до 20 юни). Номинираните от Националната комисия кандидатури ще бъдат утвърдени от министъра на културата и обявени официално на 24 юни.