Изборът на Пловдив за българския град - кандидат за Европейска столица на културата 2019 е бил прагматичен, а не стратегически. Това смята Биляна Раева – представител на общината в Брюксел и сътрудник на екипа, работил по варненската кандидатура.
„Всяко едно заложено евро трябва да носи успех, добавена стойност. Този избор за Пловдив е прагматичният избор за България. Това не е стратегическият избор, който би бил Варна за България, ако тя беше избрана“, коментира Раева.
Тя посочи, че би могло да се стигне до обжалване на избора на Пловдив, ако бъде доказан конфликт на интереси.
„Срокът за обжалване е в момента, в който излезе докладът на журито – до края на месеца. В момента се подготвят различните възможности. Те трябва все пак да се видят и от юристи. Трябва да се потвърди информацията, която беше изнесена. Допълнителна информация за съществуващи връзки между член на екипа от София и хора, които са работили за кандидатурата на Пловдив, излезе наскоро. Това трябва да се провери. В момента, в който имаме фактическа яснота, адвокатите ще решат какво да правим“, коментира Биляна Раева.
Варна не е загубила, дори е спечелила, макар че не стана първа в надпреварата за български град – кандидат за Европейска столица на културата 2019 година. Това е изводът на екипа, работил по кандидатурата на морската столица, която беше победена от Пловдив.
Журито, оценяващо градовете на финалната права, е определило презентацията на Варна като „перфектна“ и е оценило дългия път, който тя е извървяла, увери Десислава Георгиева – началник отдел „Фестивали и проекти“ в общината и неформален лидер на екипа. Според нея стратегията, разработена по кандидатурата на града, е чудесна база за развитието на културата в него и трябва да бъде възприемана като инвестиция.
От екипа, подготвял кандидатурата на Варна, заявиха, че нямат угризения за това, че морската столица е останала втора в състезанието, тъй като са били изключително добре подготвени.
50 хиляди лева хонорар е взел сър Робърт Скот - консултант на проекта „Варна-кандидат за Европейска столица на културата 2019". Той е бил предложен преди 8 години от бившия кмет Кирил Йорданов. Представителите на общината в екипа са работили без заплащане. Стойността на проектите, заложени в кандидатурата до 2019 година, е 68 млн. евро. Предвидено е 46 на сто от тях да бъдат общинско финансиране. Повечето от тях са съобразени с капиталовата програма на Варна, увериха от екипа.