В 10 часа на стълбите пред общината ще се ще се състои танцувален „флашмоб". Събитието се организира от местни младежки организации във връзка с кандидатурата на Варна за Европейска младежка столица през 2015 г. Мястото не е избрано случайно. По същото време общинските съветници трябва да гласуват кандидатурата на града за Европейска младежка столица.
Хореографията за танца е направена от известния варненски танцьор Георги Гош Енчев. До момента желание да се включат в танцовия флашмоб са заявили над 150 младежи.
Идеята Варна да стане Младежка столица е подета от няколко младежки неправителствени организации. Изборът на Варна за Младежка столица през 2015 г. ще даде на града не само титла, но и възможност много млади хора да посетят града и да се включат в различни проекти и събития организирани през цялата година. Този избор е и прекрасна възможност за реклама на Варна. Това ще даде възможност за финансиране от страна на Европейския съюз на различни местни младежки проекти.
След като представляващите ни общински съветници гласуват кандидатурата, документите ще бъдат изпратени до Европейския младежки форум, който ще ги разгледа и ще направи първо класиране на градовете. Ако Варна мине на това класиране, ще се изискват детайлно списание на програмата и дейностите през 2015. Един от основните акценти на кандидатурата е Младежкия фестивал Funcity, който тази година ще се проведе за втори път между 29 юни и 8 юли.
През 2011 г. специален гост на първото издание на фестивала е Петер Матиашич - председател на Европейския младежки форум. Заради тази инициатива и последователната работа на Дирекция „Младежки дейности и спорт" в областта на младежките политики, Варна бе дадена като пример в годишния доклад на Европейския младежки форум.
При гласуване от страна на Общинския съвет във Варна, шансовете на града ни са големи, смятат представителите на младежките организации. Предложението вече е гласувано с пълно мнозинство от постоянната комисия „Младежки дейности и спорт" към Общинския съвет. Очакваме и на 28 пълна подкрепа на Общинските съветници, заяви Станислав Минев, председател на «Центъра за изобретатели и предприемачи».
Флашмоб (на английски: flash mob или flashmob, в буквален превод „моментна тълпа" или „внезапна тълпа") е предварително запланувана и организирана масова акция, в която голяма група хора се появява внезапно на обществено място и в продължение на броени минути изпълнява някакво абсурдно действиер след което се разотива също така внезапно, все едно нищо не се е случило.
Това е вид изкуство, което е извън политиката, религията и икономиката. Участниците нито плащат, нито им се заплаща. Такива събития се организират обикновено чрез интернет, от социалните мрежи и в по-голямата си част хората не се познават помежду си. Това е и една от техниките, използвана от културното заглушаване.
Първият флашмоб е организиран в Манхатън през май 2003 година. През 2009 година, след смъртта на Майкъл Джаксън, е организиран флашмоб, който обикаля почти целия свят и започва от Стокхолм.
Първият флашмоб в България е организиран от доброволците на Български младежки Червен кръст на 7 яептември 2011 в Бургас - доброволците изпълняват песента "Stand by me"р акомпанирайки с различни ударни и перкусийни инструменти.