Синдикатите подкрепиха протестиращите в Института по розата
Синдикатите подкрепиха протестиращите в Института по розата / Областна администрация

Конфедерацията на труда „Подкрепа" разпространи днес декларация, с която изказва подкрепата си към протестиращите работници от Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък. Декларацията е адресирана до министъра на земеделието и горите Димитър Греков и до всички медии.

Публикуваме пълния й текст без редакторска намеса

Употребата на полицейска сила срещу целия персонал на института, протестиращ повече от месец срещу последователните опити за безумни назначения на директори - угробилия института проф. Недков и пенсионерката със съмнителна биография от предишното й директорстване в Садово, е проява на насилие срещу пазителите на един от символите на България - българската роза.

Дори едновременната заявка за напускане на института в знак на протест от научните работници и последващото им напускане не спря управляващите да се опитват да наложат своите кадри на работещите в института.

А научните работници и останалата част от персонала знаят защо се борят. Защото само за 9 месеца под управлението на доц. Ковачева те с общи усилия значително подобриха състоянието и реномето на института, пуснаха дестилерията и възстановиха насажденията.

Настояваме ръководството на Селскостопанска академия и Министерството на земеделието да прекратят кадровите експерименти с Института по розата, да възстановят на работа научните работници и да се вслушат в гражданската позиция на работещите в института.

Призоваваме всички българи, цялата научна и синдикална общност да се солидаризират и подкрепят справедливите протести на работещите в Института по розата в Казанлък - емблема на България, за да продължим повече от стогодишната му история

Скандалът започна в началото на октомври когато временно изпълняващият длъжността директор Наташа Ковачева бе заменена от Недко Недков. Последваха оставки на научните работници и техни протести на площад „Севтополис" в Казанлък.

Назначеният конкурс за директор, който трябваше да излъчи такъв до 26 ноември, бе спрян, а за нов временно изпълняващ длъжността бе поставена проф. Лилия Кръстева. Вчера тя влезе в сградата с помощта на полицията, а на среща в Института бяха областния управител Живка Аладжова, кметът на Казанлък Галина Стоянова, представители на Селскостопанската академия.