изследване
изследване / Болница Тракия
Тютюнопушенето в България се превръща в епидемия с много опасни размери, сочат нови изследвания. По брой пушачи сред възрастните българите са сред челните страни в света, а сред младите хора България е сред първите 3 страни в света по тютюнопушене, като долната възрастова граница сред пушачите у нас е едва 13-14 години.

Здравните работници не правят изключение от тази статистика, въпреки че са най-добре запознати с последствията върху здравето от употребата на тютюневи изделия, посочва епидемиологът и главнен инфекционист на Болница „Тракия“ д-р Валентина Цанева. Вече близо година тя провежда изследване сред работещите медицински служители в Болница „Тракия“. Резултатите сочат, че в някои отделения над 60% от работещите пушат.

Добрата новина е, че има и отделения, в които няма нито един пушач или само един човек от персонала пуши. Такива са отделенията по неонатология и по ендокринология. В отделението по Съдова хирургия нито един лекар не пуши и дават добър личен пример на тези от колегите си, които все още са пристрастени към вредния навик. Не са малко лекарите от Болница „Тракия“, които не пушат вече от години, въпреки пристрастяването си към тютюна преди това.

За да помогне на своите служители да откажат цигарите, ръководството на Болница „Тракия“ организира на 30 октомври ден за борба с тютюнопушенето. Тогава в сградата на Болница „Тракия“ Парк ще бъде изнесен Кабинетът за отказ от тютюнопушене на РЗИ, с възможност за изследване с апарат за въглероден моноксид и карбокси хемоглобин в издишания въздух. Чрез изследването пушачите ясно виждат какви поражения върху дишането им са нанесли цигарите.

От апарата ще могат да се възползват и граждани, които желаят да проверят последствията, които тютюнопушенето е оставило върху белите им дробове.