Пореден скандал опразни залата на Столичния общински съвет по време на заседанието му на Никулден. Съветниците от БСП и ГЕРБ се скараха по повод предложения референдум за разваляне на концесията със „Софийска вода". Николай Стойнев от ГЕРБ обвини съветниците от БСП в лобизъм на частни интереси, тъй като евентуално предсрочно разваляне на концесията ще струва на софиянци между 200 млн. и 1 млрд. лв. Договорът с
дружеството изтича през 2025 г. Съветниците от социалистическата партия се обидиха заради обвиненията в лобизъм и нарекоха Стойнев "лъжец". Те поискаха официално извинение и в знак на протест напуснаха заседанието на съвета.
„Софийска вода" наистина не изпълнява задълженията си по договор в областта на загубите на вода и дълговете им, външните разходи и други, затова общината ще сигнализира в Сметната палата и Агенцията за държавна и финансова инспекция, каза още Николай Стойнев. Той обясни, че концесията не може да се развали въпреки неспазването та ангажиментите, защото Стефан Софиянски като кмет се е подписал, че общината ще дължи огромни неустойки, а решението е подкрепени и от сините, и от червените, каза още той.
„Колегите от БСП обаче ще ги обвиня в тежкия лобизъм, който застъпват. Това, което всъщност искат да направят, маскирано зад референдум за допитване до гражданите е да се платят едни сериозни средства на частна фирма", каза той.
Съветниците от БСП Росен Малинов и Жельо Бойчев, казаха, че са обидени, защото по думите им от партията не са подкрепили концесията през 1999 година. Те поискаха извинение от Стойнев и казаха, че иначе ще напуснат. „Извинявам ви се, ако съм казал, че сте гласували в подкрепа на тази концесия, но не се извинявам... Обвиненията ми за лобизъм са за това, което предлагате в момента", каза Стойнев.
„Господин Стойнев си позволява груби лъжи. Прави половинчато извинение, след като го хванахме. Крадецът вика „Дръжте крадеца", каза Росен Малинов. Групата на БСП напусна залата. Николай Стойнев отговори, че когато от БСП нямат политически аргументи, преминават към циркове. „На БСП им е много неудобно, когато им казваме истината в очите. Първият път беше, когато им казахме, че защитават интересите на Христо Ковачки в Общинска банка", каза Стойнев.
Ако се проведе референдум, резултатът от него е ясен, общината обаче не може да си позволи да изплати необходимите неустойки по прекратяване на концесията, категоричен беше Стойнев. В договора няма опция дружеството да бъде санкционирано при неспазване на
концесионните си задължения. Най-високата глоба, която общината може да им наложи, е 150 лв., в случай че закъснеят с инвестиционния си отчет. През 2010 г. ДКЕВР е наложила на „Софийска вода" санкция от 20 хил. лв. за неизпълнение на микробиологичните показатели на водата, но решението е било обжалвано и е паднало в съда. Стойнев обясни, че след промените в Закона за водите, ще има повече възможности за контрол над „Софийска вода".