/ БГНЕС
Площадно пространство в столицата да носи името на Кристиан Таков, решиха общинските съветници на днешното си заседание. 

Столичният общински съвет (СОС) прие доклад с предложение неименувано площадно пространство, заключено между бул. "Христо Смирненски", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", бул. "Драган Цанков" и сградата на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“, находящо се на територията на район “Лозенец” - Столична община, което към настоящия момент е без наименование, да носи името на юриста Кристиан Таков. 

Вносители на доклада са кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов и общинските съветници Веселин Калановски, Бойко Димитров, Симеон Ставрев и Димитър Петров.  

Кристиан Таков е юрист, преподавател, интелектуалец и общественик, оставил значима следа в развитието на правото и гражданското общество в България. В годините на преход неговото име се превърна в символ на будния студент, будния гражданин и будния народ, се отбелязва в доклада. 

На него дължим публичното внимание към разликата между закон и право, защото: „Правото е целият храм, а отделната норма е само една тухла, с която можеш да градиш и храм, и подслон за разврат“, пише още в доклада. 

Вносителите на доклада посочват, че след извършена справка в системата на Географската информационна система – София (ГИС) се установило, че пространството е неименувано и не съществува друга улица и/или площад с наименованието „Кристиан Таков“.  

„Смятам, че той е вдъхновил хиляди студенти по право да бъдат по- добри юристи и хиляди хора да бъдат по-добри граждани и във връзка с това смятам, че паметта на неговото име и на неговото дело следва да бъде запазено по един по-постоянен начин, който да е част от градската среда на София“, каза за БТА общинският съветник от групата на ПП-ДБ („Спаси София“) и един от бившите студенти на доц. Таков – Димитър Петров

Цялата общественост в България му е задължена във връзка с неговото дело и с неговия завет, който е оставил, каза Димитър Петров. 

В отговор на въпрос какво е запомнил от доц. Кристиан Таков като негов студент, Димитър Петров отговори "да браним правото от закона, което е може би една от най- известните му мисли и уроци. И, че правото не следва да се чете и да се тълкува самоцелно, а във връзка със средата, която обгражда“.

„За мен лично това пространство ще бъде не само символ на неговия обществен принос, но и място, където лично мога да се почувствам отново по някакъв начин близо до него“, каза за БТА дъщерята на Кристиан Таков – Галя Такова

Считам, че локацията, която е избрана също е подходяща, защото първо тя е близо до дома му, и второ университетът е в непосредствена близост, посочи тя. 

Галя Такова разказа, че това място е била любимата част от София за баща ѝ. „Не само, защото постоянно беше там, но и много обичахме да се разхождаме в този район“, каза тя. 

„Мисля, че този проект е просто признание за цялата му работа и е едно наистина дълго напомняне на неговите идеали, за които той много се бореше“, посочи дъщерята на Кристиан Таков. 

Изразявам най-искрената си благодарност към всички, които подкрепиха това предложение. И вярвам, че баща ми ще продължи да вдъхновява хората да се борят за това, в което вярват, каза Галя Такова.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Юзлем Тефикова/БТА