Сливен почете освобождението на града от османско иго
Сливен почете освобождението на града от османско иго / Община Сливен

134-та годишнина от освобождението на Сливен бе тържествено отбелязана по традиция на площад „17 януари" в квартал „Клуцохор". Събитието бе отбелязано с военен ритуал от представителните подразделения на Центъра за подготовка на танкисти. Заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен отслужиха свещеници от храм „Св. Николай Чудотворец".

Останал в тила, далеч от бойните действия през освободителната Руско-турска война, Сливен и гражданството са подложени на тежки налози, тегоби и жестокости, бе припомнено в тържественото слово. „В този паметен ден ние отбелязваме с чувство на преклонна гордост, че нашият град е дал много известни революционери за освобождението на града от османско иго. И аз се радвам, че  ние продължаваме традицията да честваме този ден, който е паметен за всички нас”, заяви в словото си кметът на Сливен Кольо Милев.

На честването присъстваха областният управител Марин Кавръков, заместник-областни управители, председателят на Общинския съвет Соня Келеведжиева, зам.-кметове, общински съветници и общественици. Бяха поднесени венци и цветя от институции, партии и организации, ученици.

На 4-ти януари 1878 г. по стар стил /днес 17 януари / в Сливен влизат драгуните на майор Кардашевски, водени от сливенеца Коста Карадимитров и се установяват в „Клуцохор”. За овладяването на града и за логистиката големи заслуги има и легендарният сливенски войвода Панайот Хитов. Войските на генерал Делингсхаузен са посрещнати тържествено от гражданите, духовенството и първенците на Сливен. Сред тези, които тогава са носели тържествено християнските хоругви, е вече слепият бунтовен поет даскал Добри Чинтулов, който произнася приветствено слово към освободителите.

Тържественото честване на 134-тата годишнина от освобождението на Сливен продължава с концерт на Военния духов оркестър от 18.00 часа в зала „Зора”.