Първата автоматизирана система за наблюдение и контрол на влаковите състави е вече монтирана в междугарието Зимница - Стралджа. Устройството диагностицира прегряванията на ходовата част на вагоните и включва една високоточна везна, която измерва натоварването и разпределението на товарите по време на движение на влаковете.
Детекторите, които следят прегряването на лагерни букси и спирачни повърхности, както и електронната везна извършват измервания в движение, без да се ограничава скоростта на влаковете в участъкау която е 130 км. в час. Това обясни директорът на дирекция „Сигнализация и телекомуникации" към Национална компания „Железопътна инфраструктура" /НКЖИ/ Иван Бакалски.
С това устройство се повишава безопасността на движение на влаковете и намалява износването на релсовия път. Електронна система извършва обработка на данните от измерванията и изпраща резултатите, както и съответните алармени сигнали в съседни гари за предприемане на действия за спиране на влаковете и извеждане на неизправните вагони при наличие на прегряване, претоварване или неправилно разпределение на товара, което би застрашило сигурността на пътниците и товарите, уточни Бакалски.
Техниката е предоставена на НКЖИ от австрийските железници безвъзмездно за период от една година. Предстои поставяне на още три устройства за контрол на влаковите състави. Едно от тях ще бъде инсталирано в участъка Калотина - Драгоман. Средствата за него ще бъдат осигурени от държавния бюджет. Другите две съоръжения ще следят за безопасността на движението в участъка Димитровград - Свиленград. Те ще бъдат финансирани със средства по програма ИСПА.