„Изкуствата на Тибет“ в Сливен
„Изкуствата на Тибет“ в Сливен / Дарик Сливен, Архив

Изложба „Изкуствата на Тибет” бъде открита днес в галерия „Димитър Добрович” в Сливен. Изложени са близо 130 експоната, свързани с бита, религията и културата на Тибет.

Изложбата включва и автентичен интериор на тибетски дом, в който неизменно присъства т.нар. „Чема“, т.е. кутия за съхранение на ечемик, и гравирани култови плочки, изнасяни традиционно пред дома за тибетската нова година,  скрин с изящни дърворезби на дракони, внушителни музикални инструменти, „Тончен“ с височина 3 метра издава специфичен звук на ревящ слон. Мистиката на Изтока намира отражение в маските - символ на тибетския будизъм.

Един от най-интересните експонати в нея е масивна култова пагода – „Бодхи“ от будистки манастир, инкрустирана в миналото с тюркоази, корали, ахати и други скъпоценни камъни. Култовият предмет с височина един метър е обвит в шарфове от 5 цвята - жълт, зелен, червен, бял и син, които символизират петте вида мъдрост на Буда. Представени са и „Ленти сутра“, които и сега са задължителен елемент от декора на будистките манастири.

Интерес представляват т.нар. танки. “Танка” на тибетски език е цветен бродиран или рисуван свитък от плат, коприна или хартия и представлява вид картина, характерна за тибетската култура. Танка пресъздава главно обичаите на обществото и засяга различни сюжети, основно религиозни. Интересни са молитвените тубуси, които тибетците въртят за да натрупат милостиня и благочестиви факти за своя следващ живот и камъкът мани с вписани молитвени мантри.

Далечната и непозната култура на древните народи от Тибет намира сходства и с българските традиции. Доказано е вече, че началото на  прабългарите води  от високопланинските земи на Азия Изложбата показва предмети, близки до бита на старите българи.

Експонатите от изложбата са притежание на Историческия музей в Димитровград, подарени от Посолството на Китайската народна република, а официалното откриване е в 17 часа.