Със Заповед на Националната ветеринарно медицинска служба от 23 ноември, общините трябва да вземат мерки за обезвреждане на умрелите животни съгласно изискванията на Наредба №22. Това стана ясно по време на заседание на Областната епизоотична комисия. Причина за това е, че в момента екарисажа в Шумен не изпълнява дейността по трупосъбиране, извозване и обезвреждане от малки и лични стопанства. Припомняме, че екарисажа спря да изпълнява тази дейност поради финансова невъзможност. „НВМС ни дължат около 2 700 000 лв., тази сума е натрупана в периода след 20 януари тази година. След тази дата ние сме работили на собствена сметка. Нямахме никакво желание да спираме тази дейност, но резервите и ресурсите, които имахме натрупани се изчерпаха", заяви директорът на шуменския екарисаж Мирослав Александров.
Според Наредбата всяка община трябва да създаде комисии, в които да влязат представители на РИОКОЗ, РВМС, РИОСВ. Те трябва да определят терен, който да отговаря на множество изисквания и на който да бъдат изградени трупни ями за обезвреждане на животинските продукти. „Намирането на подобни терени е трудно, те трябва да отговарят на много и специфични изисквания, говорим за време и финансови ресурси от всяка една община, като между крайната цел стои още един проблем -наличието на специализиран транспорт", заяви зам.-областния управител Емилия Станчева.
Според областният управител Димитър Александров по-добре е тези финанси да се насочат в друга посока - общините да не изграждат такива сложни съоръжения, а да транспортират умрелите животни до екарисажа, който към момента не е затворил, но е спрял да изпълнява дейността по трупосъбиране. Губернаторът на Шумен обясни, че според него проблема с екарисажа ще бъде разрешен в най-кратки срокове. „Аз и колегите ми полагаме усилия и смятам, че до края на седмицата ще имаме резултат, което ще доведе до възобновяване дейността на екарисажа", каза Александров.