Трайно намаляват престъпленията, чийто жертви са деца в област Шумен. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро. До 2005 г. броят на установените от детските педагогически стаи малолетни и непълнолетни лица, пострадали годишно от незаконосъобразни действия е над 100 (153 - 2004 г.; 114 - 2005 г.). През миналата година в шуменско тези деца са 58 - 4 малолетни (до 13 годишна възраст) и 54 непълнолетни (14 - 17 г.), което е 2,8 % от общия брой за страната (2090).
Съпоставката с 2009 г. сочи нарастване от 18 %, като увеличението е характерно и за страната, но с по-малък процент. Областта ни се нарежда на 11-място по брой на пострадалите от престъпления деца. Няма регион, без регистрирани такива случаи, но на първо място, с най- голям брой е столицата (531), а с най-малък Ловеч (5 случая).
От пострадалите 58 деца, всяко второ е обект на кражба, като потърпевшите са предимно тинейджъри. Пострадали от грабеж са 11 непълнолетни, а един младеж е с нанесена телесна повреда. Блудствени действия са извършени със седем деца, като сред тях са едно малолетно момче и 4 девойки. Младо момиче е жертва на изнасилване, а друго на опит за такова посегателство. Няма данни за шуменчета засегнати от отвличане, трафик на деца и детска порнография. Най-много случаи на отвличане на малолетни и непълнолетни са установени в Плевен, а на трафик - в Благоевград.
Към жертвите на престъпно посегателство следва да отнесем и малтретираните деца. През м.г. в детските педагогически стаи в област Шумен са преминали и са регистрирани седем такива инцидента, като при 4 от тях пострадалите са малчугани до 13 г. възраст. Насилниците обикновено са родителите, както е в пет от случаите. По-рядко в тази роля се оказват други близки или роднини. Почти всяка година има и прояви на насилие от приятели или съученици, за миналата година в тази категория попада един случай, регистриран в детска педагогическа стая. През 2010 година в шуменско, детските педагогически стаи са установили три безнадзорни деца, скитащи без дом. Едното е тинейджърка, а другите две - малолетни. Общо за страната, броят на бездомните деца е 140, като същите намаляват значително спрямо 2009 година.