Нови около 400 млн. лева ще бъдат насочени към подпомагане на животновъдството и овощарството. Това съобщи депутатът от Коалиция за България и член на комисията по земеделие и храни в Народното събрание Добрин Данев. Той допълни, че политиката в селското стопанство ще върви в посока подпомагане на интензивното производство – животновъдството и овощарство. „През миналата година около 200 млн. лева влязоха в тези производства, а нашият план е нови около 400 млн. лева да се съсредоточат в тези сектори с оглед стимулирането им, така че да осигурят повече работни места от една страна, а от друга да се създадат условия за сдружаване на дребните производители”, допълни депутатът.
Данев припомни, че субсидията на стопанствата до 300 дка се увеличава до 45 лева на декар, което е с 15 лв повече от досегашното състояние. „Тази политика е насочена към стимулиране на дребните производители и запазване на тяхната конкурентноспособност на пазара”, коментира народният представител от Коалиция за България.
„В бюджета осигурихме с 200 млн. лева повече за държавни помощи и национални доплащания за сектор „Земеделие”, заяви проф. Светла Бъчварова, председател на комисията по земеделие и храни в 42-то Народно събрание. Тя допълни, че БСП изпълнява и друг свой ангажимент – за възстановяване на акциза върху горивата. За последно селските стопани получиха тази преференция през 2009 г., като през 2014 г. тя се възобновява заради убедеността, че това е важно за развитието на българското земеделие и за неговата конкурентноспособност, още повече че във всички европейски страни земеделците имат такава подкрепа.
Проф. Бъчварова съобщи, че в петък са гласувани в парламента промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Две са корекциите в нормативната база, касаещи важни въпроси за земята и пасищата. От 1 януари 2014 г. в България не съществува мораториум за продажбата на земеделска земя на граждани от Европейския съюз. Анализът на законодателството в европейските страни показва, че България е единствената страна, в която няма никакви ограничения да се купува земя. „Всички европейски държави имат стриктно законодателство за закупуването на земеделска земя, за изясняване на източниците на доходи и за какво се ползва. В закона е предвидено чужди юридически лица, които са извън ЕС, да нямат право под никаква форма да закупуват земеделска земя, като тук влизат и офшорните компании”, обясни проф. Бъчварова. Предвижда се също така всички граждани на ЕС, за да купят земя у нас, поне пет години да са били в страната и да докажат произхода на средствата си.
Възможността животновъдите да получат пасища и ливади от общинския поземлен фонд без търг, на база на отглежданите животни, е друга промяна в законодателството, съобщи проф. Бъчварова. „Предвижда се сключване на договор и по този начин се дава възможност животновъдите да имат достъп до пасищата и ливадите, които по правило трябва да са за тях, а не за фирми, които са получавали подпомагане по тази линия, без да инвестират каквото и да било, а са източвали европейски средства”, допълни председателят на парламентарната комисия по земеделие и храни.
Депутатите от Коалиция за България споделиха новостите в селскостопанския сектор при срещите си с жители на общините Ценово, Борово и Сливо поле.