Вървим уверено към това да провалим Европейска столица на културата през 2019-та година. Това е казал зам.-кметът по културата Стефан Стоянов на общинския съветник от БСП Николай Радев, стана ясно по време на днешната сесия, на която се разрази горещ дебат, заради Културния календар на града за 2016-та година.
Очаквано „ябълката на раздора“ се оказа Асен Асенов и неговите фестивали Едно, които получават общо 300 хил.лева от парите предвидени за Културния календар.
Срещу него вече има внесена подписка, която е подкрепена от над 300 представители на културните среди в Пловдив. Според тях поведението и дейността на Асен Асенов уронват престижа на града. Подписаните искат общината да спре финансирането на проектите на Едно, защото те подменят истинските културни стойности на бъдещата Европейска столица на културата.
Слави Георгиев от Патриотичния фронт поиска парите на Едно да бъдат намалени до 19 хил.лева на фестивал, а от БСП настояваха за отлагане на точката. И двете предложения бяха категорично отхвърлени от управляващите.
От трибуната на съветниците срещу фестивалите на Асенов се изказаха творецът Емил Миразчиев и председателят на дружеството на Пловдивските художници Снежана Фурнаджиева.
Директорът на операта доц.Нина Найденова отбеляза нуждата от развитие на културна индустрия, както и от създаване и възпитаване на бъдеща публика. Пловдивската опера също няма да получи финансиране за Opera open през 2016, тъй като фестивалът също е извън Културния календар на града. По думите на Найденова, културните оператори в Пловдив са в ситуация да работят като на "пазарен принцип". "Пътищата са много и са разлини, ето и ние излязохме на улицата", каза още тя.
Миразчиев бе категоричен, че регламентът за финансиране на събития в Културния календар на Пловдив е направен единствено и само в услуга на Асен Асенов, за да могат фестивалите му Едно да взимат по 300 хил.лева от общинския бюджет. Художникът беше категоричен, че Асенов не разбира нищо от култура и е готов да го докаже в дебат.
„Да, понякога фестивалите му имат попадения, но те са случайни и въпреки него“, заяви пред журналисти Емил Миразчиев.
Той бе категоричен, че никой не може да спре Асенов да прави фестивали в Пловдив, но категорично трябва да му бъдат спрени парите. На същото мнение е и Снежана Фурнаджиева от Дружеството на пловдивските художници. Пред общинските съветници тя заяви, че ако две от събитията на Едно бъдат отрязани, а финансирането му от община Пловдив се намали с 80%, тогава ще може да се говори за развнопоставеност между него и останалите творци в Пловдив.
Думата беше дадена и на Асен Асенов, който след като се похвали с различни награди, които фестивалите му са печелили, обясни че е съгласен да има равнопоставеност между културните опратори. По думите му общината финансира едва 25% от фестивалите му, а останалите пари са от Америка за България, различни посолства и чуждестранни културни институции.
Интересно предложение от микрофон направи и Стефан Послийски от Патриотичния фронт. Той призова хората, занимаващи се с изкуство в Пловдив да взимат пример от местните политици. „Вижте ни нас, караме се постоянно за какво ли не, но когато гласуваме почти винаги сме единодушни“, обърна се той към присъстващите в залата.
Големият губещ от днешната сесия се оказа Александър Митов, който организира уличния фестивал Street masters и Световното първенство по бийтбокс. Той обясни пред съветниците, че организираните от него събития са страхотна реклама за Пловдив, защото само последното е гледано от над 600 хил. човека в интернет, а Световното по бийтбокс се очаква да бъде видяно от няколко милиона.
Въпреки това предвидените общо 90 хил. лева за двете събития, които Митов трябваше да получи, бяха намалени на 46 хил., което вероятно ще доведе до загубата на домакинството на Световното по бийтбокс и провеждането му в Германия. Парите за фестивалите Едно се намаляват едва с 10 хил.лева. За сметка на това по-малко пари ще получат София филм фест, Дни на музиката в Балабановата къща, Сцена на кръстопът, Нощ на музеите и галериите. От календара изцяло отпадат "Пет минути Пловдив" на Камен Воденичаров, "Горещ афиш с ..." на Никола Шопов и "Панорама : Великия Чарли Чаплин в Античния театър" на Христо Дерменджиев.
Общата сума от 131 хил.лева, която остава след орязването на различните събития в календара, ще бъде използвана за финансиране на одобрени или отпаднали от календара проекти, след съответното им преразглеждане.