Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода
Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода / netinfo
Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода
19218
Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода
Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода
  • Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода
  • Милен Велчев: Финансовата криза не е по-лоша от развода

Финансовата криза е по-лоша от развода, защото губиш половината си пари,а на всичко отгоре – оставаш и женен. С тази крилата фраза на свой познат от лондонското сити бившият финансов министър Милен Велчев приключи днешната си лекция пред студенти от Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив. Той обаче влезе в задочна полемика с английския си приятел, като заяви, че според него ситуацията не е толкова страшна, тъй като след края на кризата човек отново може да почне да богатее, без да разпилява усилията си в търсене на нова жена. Велчев започна експозето си също с виц: Сега най-лесно се прави малък бизнес – просто си купуваш голям бизнес и изчакваш месец – два. / Чуй прикачения звуков файл №1/

Никой не може да прогнозира кога ще свърши кризата, каза бившия финансов министър. При отговорите на въпросите на студенти обаче той все пак рискува, като посочи периода, когато питащите ще се дипломират, т.е. след 2-3 години.

Публичните разходи трябва да бъдат орязани и това е най-важната задача на правителството сега, категоричен бе бившият финансов министър. Експертите в диалог с политиците от управляващата коалиция трябва да предложат кои пера да бъдат орязани, но на никое от тях не бива да се гледа като на „свещена крава”, каза зам.-председателят на НДСВ. Според него страната може да преживее с по-малък излишък от планираните 3%, което би позволило общият процент на съкращаване на разходите, който е по-малък от този на недостига в приходната част.

Тези мерки, включително и замразяването на заплатите, са непопулярни, но крайно необходими и решенията за тях трябва да бъдат взети, въпреки че политиците вече влизат в предизборна кампания, подчерта Велчев. Той определи като сравнително адекватни антикризисните мерки на кабинета „Станишев”, но посочи, че на правителството му липсва – цитирам – необходимата в условия на криза дързост, радикалност и безстрашие. Според Велчев, действията трябва да включват макроикономически мерки като незабавно влизане във Валутния механизъм на ЕС и предпазно споразумение с МВФ, което ще излъчи положителен сигнал към инвестиционната общност. /Чуй прикачения звуков файл№2/