ЕVN под прицела и на Европейската комисия
ЕVN под прицела и на Европейската комисия / netinfo
Комисията за за защита от дискриминацията отново ще санкционира собствениците на EVN – България за продължаваща дискриминационна практика към абонати на електрокомпанията, а Европейската комисия ще бъде сезирана за установяване на регионален енергиен монопол на австрийската компания със закупуването и на “Топлофикация Пловдив”.

Комисията за защита от дискриминация ще глоби между 5 и 10 хиляди EVN като компания и членовете на нейния Управителен съвет за отказа им да изпълнят задължителното предписание на комисията и да възстановят електрозахранването на 52-ма редовни платци в “Столипиново”. Това заяви в интервю за Дарик председателят на антидискриминационния орган Кемал Еюп. Припомням, че от EVN мотивираха неизпълнението на решението в едномесечен срок с обжалването му пред ВАС и с подготовка на мащабна инвестиция в елмрежата в “Столипиново”.

Кемал Еюп предупреди австрийските инвеститори в Енергото, че комисията ще сезира прокуратурата за търсене на наказателна отговорност при повторен отказ да спазват българските закони, а глобите ще събере със съдия-изпълнител. Той бе категоричен, че жалбата не спира изпълнението на предписанията на комисията и предупреди.

Европейската комисия /ЕК/ ще бъде сезирана за това, че след придобиването на “Топлофикация Пловдив” от EVN, ¼ от територията на България става енергийно зависима от австрийската компания, съобщи пред Дарик адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за правна евроинеграция и защита правата на човека. Според него, даденото миналия петък от българската комисия за защита на конкуренцията разрешение за концентрация, е в разрез с европейските регламенти и директиви. Европейските стандарти не позволяват обединяването на един монополист на топлинна енергия с монополист на пазара на еленергия, въпреки че българските закони допускат двата пазара да се разглеждат отделно, а не в тяхната съвкупност – аргументира се адвокат Екимджиев. Той прогнозира солени глоби за EVN и дело в Европейския съд в Люксембург, мотивирайки се с високата чувствителност на ЕК към спазване правилата на конкуренцията.