Само днес ценителите на бутикови и малко познати етно вина, ще могат да дегустират специално подбрани реколти, характерни за специфични географски ширини на различните народности, свързани и с историята на Пловдив. Събитието е част от Дните на младото вино, които започнаха на 21 ноември и привличат всяка есен винопроизводители и туристи от страната и чужбина. За първи път любителите на вино ще имат възможност да дегустират и етно вина, някои от които са познати само на експерти и почитатели на винения туризъм.
Историята разказва, че първата винарна в света била открита преди 6 100 години в Армения. Това е страната, в която и днес 90% от виното се произвежда само от местни сортове. Най-известното червено грозде е арени. Вино от този малко известен за световните пазари сорт, попада сред топ 10 на Bloomberg’s през 2012 г. Най-популярен сред белите е воскеат (буквалният превод означава “капка злато”). Вината от това грозде се славят с жизнена индивидуалност, изявена плодовост и силна минералност.
Пълната представа за арменското винарство обаче няма да е завършена, ако не сме се “запознали” с арменското вино от нар, което е способно да ни преведе през едно впечатляващо, вкусно, плътно, понякога сладко, понякога строго, но не на последно място – много здравословно приключение. Ако имате късмет да попаднете на голямо арменско празненство, подгответе се за великолепен многочасов спектакъл. Такъв Ви очаква и в Дома на етносите, ако сте наш гост на “Etno wine evening” – специалната вечер в тазгодишното издание на Дефиле на младото вино в Пловдив.
За първи път пловдивчани и гостите на Пловдив ще могат да дегустират марково бутиково вино, направено от българско грозде, но по руска рецепта. Вината, които ще представи GRAPE HILL – чист мавруд, мавруд и рубин и мавруд с каберне фран, са сухи вина, които се произвеждат от грозде, отгледано в Тракийската долина. Дали технологията е традиционна руска тайна, ще разберат вероятно само най-добрите позначави на напитката по време на дегустациите днес.
Време е да променим представата си и за турските вина, казват познавачите на световното вино и съветват да го опитаме, за да ревизираме някои погрешни митове и да ни помогне да видим самите себе си по-добре. Специално участие във “Вечерта на eтно вината” ще имат турски вина, отлежали в 225-литрови френски дъбови бъчви. Посетителите ще имат възможност да опитат Нариндже-Шардоне на известната изба KAVAKLIDERE, от реколта 2012-та – един изключително ценен купаж, в съотношение 60-40% в полза на нариндже. Сортът дава на виното изключително богата палитра от плодови аромати на цитруси, жълти плодове и флорални тонове. При дегустации се допълва идеално с риба на пара, морски деликатеси или паста с бял сос.
Хилядите туристи, които посещават Кападокия всяка година, търсят точно тази автентичност, която получават, докато опитват вина, направени от сортове, характерни само за разнообразния микроклимат на Анатолия и почти непознати на света. Днес пловдивчани и гостите на града ще могат да докоснат сетивата си и до този екзотичен вкус.
Нужната доза феерия в тази специална вино вечер ще дойде с полъх от Италия. Повечето италиански вина се произвеждат по модерна технология, но ревниво пазейки вековните традиции във винопроизводството. Италия e известна със стотици марки вина от 240 различни географски наименования за произход.
В Южна Италия традициите в лозарството и винарството датират още от бронзовата епоха, а най-добрите вина и до днес са тези от Сицилия. Известно е, че в древността гърците са наричали земята на Апенинския полуостров „страна на виното“. Най-популярните винопроизводители също разчитат на местни сортове като Пино Гри, Пино Ноар, Неро Д`авола, Катарато, Вионие и др. Сред най-разпространените сортове лозя е червеното грозде Санджовезе от Тоскана, която също е осеяна с лозови масиви. А най-много ежедневни вина – бели, червени и розе, се произвеждат в Североизточната част на страната. Най-добрите бели вина пък идват от района на Фриули (Северна Италия), където Мерлото, Кабернето и Шардонето се смятат за едни от най-добрите в света. Какво са избрали за пловдивската публика италианските приятели на Ethno house, ще остане изненадата на вечерта.
“Кажи ми од каде си, ќе ти кажам каков си“, казват приятели на Ethno house от Македония. Според тях “душата на виното” зависи от силата, мъдроста и духа на народa, който живее на земята, която ражда гроздето. По време на специалната Вечер на етно вината Wine bridges ще представи три реколти от водещия за производството на червени вина македонски сорт Вранец – “Неукротимият жребец” 2011 г., “Свободният жребец” 2012 г. и „Благородният жребец“ 2013 г. Гроздето е отгледано в най-големия и познат лозарски регион в Република Македония – Тиквеш, лозе “Попова Кула”. Вранец означава черен, силен, мощен кон, а вината от този сорт (чиято родина е Черна гора) се характеризират със сила, потенциал и мощ.
Съчетавайки традициите на старите майстори, в хармония със съвременното знание и технологии, енолозите успяват да създадат продукт, съхранен в бутилка, пълна със страст за живот.
Организаторите Ви очакват в Ethno house Plovdiv на 23 ноември на първата “Вечeр на етно вината” в Дните на младото вино – 2016. Дегустациите започват в 18.00 часа.
Входът е с покани или клубни карти.