/ istock
В Плевен ВиК въвежда още по–строг режим на водата. Тя ще спира в интервалите от 10.00 до 18.00 часа и от 22.00 до 6.00 сутринта. Общината не е била информирана за промените във водния режим, те не са обсъждани с местната управа, коментира кметът на града д-р Валентин Христов пред БНР. 

Кризата с безводието в Плевен: Десетки хиляди души са на режим и през деня

В последните дни режимът в Плевен и още 14 селища се затегна. Експертите са категорични, че без изграждане на язовир "Черни Осъм" положението в Плевен и Ловеч ще се задържи, каквото е в момента.

Големият проблем на Плевен, Ловеч и Троян е, че нямат изграден язовир. Проектът е бил стопиран, а водопреносната мрежа в Плевен е страшно остаряла, изтъква кметът на Плевен.

Д-р Христов вижда решение в рестартирането на проекта "Черни Осъм", както и в подновяването на цялата мрежа, по която се пренася водата. Мрежата е общинска и се стопанисва от ВиК дружествата, пояснява той.

Преди дни стана ясно, че вече е критична ситуацията и за детски градини и училища. Кметът д-р Валентин Христов определи ситуацията като "трагична". По думите му хората се снабдяват с вода в туби и съдове, което не е много хигиенично.

А причината за хроничното безводие в Плевенско не е само липсата на дъждове и вода в източниците. Кметът цитира данни на специалистите, според които загубите са 70% от водата, която се движи в мрежата.

С писмо местната управа в Плевен аргументира защо иска отпускането на средства с постановление на МС в края на годината, уточнява Валентин Христов. По думите му МРРБ е наясно с водната криза в Плевен. 

Припомняме, че през лятото няколко села в областта бяха на режим на водата. Тогава имаше намаляване на постъпващите водни количества от водоизточниците, вследствие трайното засушаване и повишената консумация на питейна вода през летния сезон, казаха от ВИК.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БНР