Стотици кюстендилци и дупничани протестираха заедно пред Съдебната палата в Кюстендил, като сред тях бяха кметовете на двата града Петър Паунов и Методи Чимев, архиерейските наместници Генади Генадиев и Георги Паликарски. Протестът предшества дело в Кюстендилски окръжен съд, по искова молба на Мюсюлманското изповедание са собствеността на джамията в Дупница, която е паметник на паметник на културата.
„Братя и сестри благодарим на всички, които сте тук, на кмета на Дупница, на кмета на Кюстендил. Знаем всички наглостта на Главно мюфтийство. Преди 15 дни, казаха че имама на Дупница е починал. Той почина преди 15 години. Имало мюсюлманско братство в Дупница и това го няма братя и сестри. Аз съм 15 години архиерейски наместник и такова братство не е имало в Дупница. Джамията сега е паметник на културата, а 14-16 в. е бил християнски храм на св. Харалампий, блъснат и върху него поставена джамия. И в град Кюстендил има джамии върху храмове. От къде е това нахалство от Главното мюфтийство? От друго място с много пари е подковано и използват, че сме в криза. Трябва да отстояваме делото на Ильо Войвода и Чакър Войвода, и всички други дали своето дело за единна България”, заяви с мегафон в ръка архиерейският наместник на Дупнишката духовна околия Георги Паликарски.
Един до друг на протеста бяха кметовете на Кюстендил и Дупница Петър Паунов и Методи Чимев.
„Тук сме да изразим абсолютното си възмущение от тези неоснователни претенции. Мюфтиите са изпратени с цел провокация, очевидно се наливат финанси от друга държава. Ние няма да позволим някои да бракониерства историята. Тук сме, докато има нужда. Няма Кюстендил, няма Дупница, Бобов дол, Стара Загора, София. Тук всички сме като граждани. Несправедливи искания, срещу които се изправя цял един народ. Очакваме справедливи съдебни решения. За да не се позволява провокациите да доминират, за да имаме спокойно общество, което да се грижи за бъдещето на децата ни, а не да се занимава с мюфтиите”, коментира за Дарик Петър Паунов
„Ние сме тук като граждани, дали на Дупница или Кюстендил, каузата е една за всички. Ние сме българи, християни. Защитаваме това което е наше, за което имаме пълно право да претендираме и аз не знам мотивите на другата страна какви са. Като гражданин мога да кажа- политическа провокация. Надявам се съда да свърши коректно своя ангажимент и не се съмнявам какво ще бъде решението”, заяви Методи Чимев.
На протеста пред Съдебната палата бяха областният управител Владислав Стойков, депутатите от 41-то Народно събрание Кирил Калфин и Емил Гущеров.
„Още в първите дни на 42-то Народно събрание, депутатите от групата на ГЕРБ ще предложат да има мораториум върху промяната на собствеността на имоти публична общинска и държавна собственост, които са от национално и от историческо значение, каквито са случаите в Кюстендил и Дупница”, посочиха Калфин и Гущеров.
Голямо българско знаме бе опънато пред Съдебната палата от представители на Атака, до него бяха и знамената на Българската православна църква.
„Време е да въстанем срещу това нагло мюфтийство. Ние сме дошли да покажем, че не желаем джамия в град на комити и патриоти. Да бъдем заедно в тази битка, България над всичко”, призова лидерът на „Атака”-Дупница Методи Стойнев. Протестът подкрепи лидерът на партията Волен Сидеров, с почти цялото й ръководство.