/ netinfo
Омбудсманът Мая Манолова се срещна с граждани от региона на Кюстендил, които я сезираха заради множеството проекти за търсене, проучване и добив на метални полезни изкопаеми на територията, на която живеят, както и в района на Босилеград, Република Сърбия.

Нено Димов обсъжда трансгранични екологични въпроси със сръбския си колега

Те алармираха, че ако не бъдат предприети отговорни и незабавни действия от българските институции,ще се създадериск от сериозно увреждане на водите, почвите и здравето на хората, което би предизвикало екологична катастрофа в Кюстендилско.

Гражданите настояха затрансгранична оценка за въздействието на околната среда, заради замърсяване на граничната река Драговищица от мината в Сърбия, което даде повод за множество протести на жителите от населените места и от двете страни на границата през м. декември 2018 г. и януари т.г.

омбудсман среща
netinfo

Те поискаха отМанолова да организирасреща с министъра на околната среда и водите Нено Димовза поемане на ангажиментипо стриктното прилагане на Конвенцията от Еспо/ за трансгранична оценка на въздействието/ по поводпроектите за разкриване на нови две златодобивнимини „Медголд – 1“ и „Медголд – 2“в съседната държава, както и за пречистване на отпадъците от добивните и обогатителни дейности на мина „Караманица“, добиваща олово, цинк и мед.

Министър Димов обсъди с протестиращи граждани от Босилеград и Кюстендил екологични проблеми в региона

Гражданите се противопоставиха категорично срещу проучването и издаването на всички видове разрешителни за добив в мина „Злогош“ край Кюстендил, защото според тяхтова би застрашилопитейната вода не само на  околните села, но и Кюстендил.

Те поискахаоще преустановяване на работата на ВЕЦ „Пчелина“, поради несъвместимост с функциите на едноименния язовир,  чието предназначение е за задържане на индустриалните замърсявания от района на Радомир и Перник. Допълниха също, че за унищожаването и нанасянето на екологични щети на защитена зона „Земен“ са сигнализирали прокуратурата.

Протест пред екоминистерството срещу замърсяването на р. Драговищица

Гражданите настояхаоще и за незабавно спиране на дейностите за добив на злато чрез промиване в кюстендилския регион, коитопо думите им са незаконни, без разрешителни и оценка на въздействието върху околната среда. Според тях, изкопаването на значителни земни маси в речните тераси нарушава речните режими и води до опасност от живачно замърсяване на цялата околност.

Те поставиха и въпроса за лошата административна практика, която допуска минните дейности за търсене и проучване в защитени зони да се осъществява без предварително приемане на планове за управление и оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие.