/ МОСВ
Министърът на околната среда и водите Нено Димов се срещна с част от протестиращите граждани на Босилеград и Кюстендил, които поставиха въпроси, свързани с екологията в региона и конкретно на граничната река Драговищица от мина на територията на Република Сърбия. Министър Димов посочи, че данните от изследванията на реката на наша територия показват, че няма превишения на нормите.

Протест пред екоминистерството срещу замърсяването на р. Драговищица

„Въпреки това българската страна внимателно следи ситуацията, защото политиката на правителството е да бъдат защитени интересите и на нашите сънародници в Западните покрайнини“, заяви министърът.

Министър Димов посочи, че по дипломатически път България е поискала информация за качеството на водите на река Драговищица на територията на Република Сърбия и за разрешените и осъществявани на територията на Република Сърбия добивни и производствени дейности.

Той съобщи, че е поискал среща с министъра на защитата на околната среда на Република Сърбия Горан Триван и очаква тя да се състои в следващите дни. Министър Димов припомни и че българският евродепутат Ангел Джамбазски е предприел стъпки пред ЕК и пред комисаря по околна среда Кармену Вела да бъде повдигнат въпросът по време на политическия диалог ЕС – Сърбия през март, информира пресцентърът на МОСВ.

„Всяка страна, която иска да е член на ЕС, трябва да се грижи за околната среда, нещо повече – за всички свои граждани. А ние сме особено загрижени за нашите съграждани в Западните покрайнини. Това не е просто екологичен проблем, а цялостна политика на българското правителство. Затова ще положим всички усилия да помогнем на нашите сънародници“, категоричен беше министър Нено Димов.  

Александър Димитров от Босилеград, председател на Сдружение „Глас“, благодари за възможността да говори открито за проблемите, които притесняват българите в Босилеград. „Радвам се, че този въпрос ще бъде поставен, за да се вземат мерки, които да успокоят местното население. Дано има добри новини скоро“, изрази надежда  Димитров.

Министър Димов обсъди с граждани на Босилеград и Кюстендил екологични проблеми в региона
МОСВ

На срещата, граждани на Кюстендил поставиха въпроса за проучване за добив на злато в мина „Злогош“, в района на община Кюстендил, за което предстои да се сключи договор с Министерството на енергетиката. Протестиращите са притеснени, че при евентуален добив на злато ще се замърси природата с арсен и живак.

"Доволни сме, че тази среща се проведе, но поискахме от министъра да бъдем поканени ако се стигне до подписването на документи. При евентуално положително становище за въздействието върху околната среда от МОСВ, ние ще го обжалваме пред съда", каза пред Дарик общинският съветник в Кюстендил инж. Огнян Атанасов.

Министър Димов увери, че подобен проект може да се реализира само след като премине всички задължителни процедури по екологичното законодателство.
МОСВ