14 казана постен фасул бяха сварени по традиция в навечерието на големия християнски празник Успение Богородично в хасковския храм, който носи името на Богородица. След като бе осветен, фасулът бе раздаден на миряните. Мнозина вярващи остават да нощуват в двора на църквата за здраве.
Успение (заспиване) на Пресвета Богородица е един от 12-те големи християнски празници, който се отбелязва на 15 август и от православни, и от католици. Според Светото писание това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния си живот и отива при сина си.
Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица. След тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.
На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - с курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести.
Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.
Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария, както Марияна и Мариана.