Над 12 000 българки са ваксинирани срещу рак на маточната шийка
Над 12 000 българки са ваксинирани срещу рак на маточната шийка / Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николова

Над 12 000 жени в България са ваксинирани срещу човешкия папиломен вирус, причиняващ рак на маточната шийка, съобщи за Дарик д-р Теодора Тодорова, експерт в здравното министерство.

От началото на ноември започва безплатното ваксиниране на 12-годишните момичета срещу рак на маточната шийка. Ваксинацията е препоръчителна, като родителите ще могат да избират между двата вида ваксини, регистрирани у нас, а здравната каса ще покрива изцяло стойността на ваксината, обясни д-р Тодорова.

Стартът на националната кампания ще бъде обявен от здравния министър Десислава Атанасова.

България е 23-тата държава в Европа, която дава възможност за безплатно ваксиниране.

Двата вида ваксини дават над 90% защита срещу двата основни щама на вируса, причиняващ рак на маточната шийка, обясни д-р Тодорова.

"Всеки родител, който иска да имунизира детето си, би следвало да се насочи към общопрактикуващия лекар, да получи информация за двата вида ваксини, и да направи информиран избор коя от двете ваксини желае, за да бъде приложена на детето му", посочи тя.

Около 30 милиона жени на различни възрасти в цяла Европа са ваксинирани срещу папиломния вирус, като в някои държави са обхванати почти 100% от момичетата. У нас ваксините се предлагат от 2007 г., обясни още д-р Тодорова.

"В България от 2007-а досега са имунизирани над 12 000 жени, и са с пълен ваксинационен статус. До момента нежелана реакция спрямо ваксината не е официално съобщена у нас", допълни тя.

Основна цел на кампанията е до края на петата година да бъдат обхванати 75% от 12-годишните момичета от съответните набори, за да може след 10-15 години да бъде отчетен популационен ефект.