/ Пресцентър
Настоящите количества на обвързващите тарифни квоти на ЕС в рамките на Световната търговска организация (СТО) за селскостопански стоки, рибни продукти и промишлени стоки вече няма да се прилага по отношение на Обединеното кралство след оттеглянето му от ЕС. 

Това води до необходимостта да се преразпредели целият списък на тарифните квоти (ТК) на Световната търговска организация (СТО) между ЕС и Обединеното кралство, за да се отрази действителното използване на ТК от двете страни.

60% от българите категорично подкрепят въвеждане на термина за качество „планински продукт“ 
 
Евродепутатите от Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП  смятаме, че трябва да има пропорционално и справедливо разпределяне на съществуващите количества между Обединеното кралство и ЕС, което да стане със законодателен акт".

Това заяви евродепутатът от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Момчил Неков по време на обсъждането на предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за пропорционално разпределяне на тарифните квоти, след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза.
 
Ако това не бъде извършено в съответствие с ясна и обективна методология, може да се стигне до наводняване на пазари, до изместване на търговията с местни продукти и в крайна сметка да бъдат засегнати цените, които производителите получават за своя продукт“, смятат евродепутатите от земеделската комисия към ЕП. 
 
„Селскостопанските продукти доминират в списъка на ЕС с 87 тарифни квоти, като месото, зърнените храни и млечните продукти представляват трите отрасъла с най-много квоти. Това показва колко чувствителни са тези и други селскостопански сектори към конкуренцията, както и необходимостта разглеждания регламент да бъде справедлив и точен при преразпределянето“, се казва в документа, по който работи Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП.

Момчил Неков: Отглеждането на билки би насърчавало развитието на селските райони 
 
Евродепутат Неков внесе няколко предложения за изменение на Регламента за разпределяне на тарифните квоти, след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза. В едно от тях се казва: „В процеса на течащите преговори все още липсва яснота и сигурност относно това дали ще бъде постигнато споразумение между ЕС27 и Обединеното кралство, което да влезе в сила на 30 март 2019 г. или след това, относно бъдещите отношения на двете страни. Това е предпоставка за несигурност относно разпределението на тарифните квоти.“

Момчил Неков: Можем да се справим с недекларирания труд в земеделието чрез въвеждане на система за контрол
 
Предвид необходимостта да се осигури правна сигурност, по-специално защита на потребителите и благосъстоянието на земеделските стопани, както и непрекъснатото безпроблемно функциониране на вноса в рамките на тарифните квоти за Съюза и Обединеното кралство, Момчил Неков заедно с колегата си Мат Карти смятат, че е необходимо Съюзът да може да продължи едностранно с разпределението на тарифните квоти, като използваната методология следва да бъде в съответствие с изискванията на член XXVIII от ГАТТ от 1994 г.