В центъра на работническо Габрово извисява снага белокаменната сграда на Профсъюзния дом на културата. Изграден по проект и под ръководството на арх. Карл Кандулков, плод на труда на стотици строители, монтажници, техници, инженери, скулптури, художници Домът на културата повече от 10 години разтваря вратите си за смислен, разнообразен и съдържателен културен живот на габровските трудещи се.
В празници и делници към него бързат хора от различни възрасти. Сред тях са и децата - утрешните строители на комунизма.
В този характерен стил от времето на развития социализъм е изработен документалния филм, посветен на 10 години от изграждането на Дома на културата "Емануил Манолов" в Габрово. От институцията го предоставиха на онлайн-платформата Култура ON-AIR, за да бъде достъпен той за съвременните зрители в интернет.
Филмът е изработен от Кино клуба към Дома на културата, чрез който са снимани, монтирани и излъчени кадри от живота на местната общност от последните десетилетия на 20 век.
Лентата вплита културни и икономически събития - кръщаването на младежкия цех в завод "Сърп и чук" (по-късно Рекорд), "раждането" на училище "Таня Карпинская" (сега Райчо Каролев), цех "Пеньо Пенев".
Творческите колективи на Дома участват в празниците на трудовото селско население.
Във филма се разказва и за деветте факултета на народните университети по обществени, правни знания, където "1200 профсъюзни активисти и стопански кадри разширяват и обогатяват своите знания".
Документалният филм, който онлайн-платформата Култура ON-AIR пуска, връща зрителите в една отминала епоха с всички нейни характерни особености. Отричана от едни, скъп спомен за други, тази епоха е дала живот на много от култовите за съвременно Габрово места.
Предаването е реализирано от радио Култура ON-AIR в изпълнение на проект "Габрово - град с минало, град с бъдеще" на Фондация "Граждански форум". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на програма "Култура" - 2015 към Община Габрово.