Интересите на автомобилното лоби спъват развитието на българските железници
Интересите на автомобилното лоби спъват развитието на българските железници / Личен архив Пепа Сомлева
Интересите на автомобилното лоби спъват развитието на българските железници
77445
Интересите на автомобилното лоби спъват развитието на българските железници
  • Интересите на автомобилното лоби спъват развитието на българските железници

БДЖ няма да спира нови влакове от 1 февруари, ще се ревизира и решението от края на миналата година и се очаква да бъдат възстановени повечето от линиите. Това съобщи транспортният министър Ивайло Московски, който обясни, че е разговарял и с министъра на финансите Владислав Горанов за липсващите 40 млн. лв.

Така след остра реация на потърпевши и синдикати бе решен един проблем. Решен, но май на парче, както често се случва в България. Дали пък, ако се разсъждаваше в перспектива нямаше да е по-добре за всички – за железниците, за пътниците и за самата държава?

В търсене на гражданското лице на протеста против спирането на влакове се срещнахме с Пепа Сомлева. Тя не работи в БДЖ и не е застрашена от съкращения. Не е от редовните пътници на железниците. Но това не е повод да остане безразлична към проблемите. Както не й попречи в мразовитото утро на 9 януари да бъде на гарата в Габрово, заедно с протестиращите синдикалисти и пътници.

Разговорът ни се провежда часове по-късно същия ден и довежда до интересни изводи, които са напълно актуални и днес.

Като начало Пепа Сомлева казва, че според нея линиите на БДЖ трябва да бъдат дотирани от държавата.

"Такива линии, по които пътуват студенти, ученици и работещи хора. Те нямат друга алтернатива, пътуването с автобус до Велико Търново е 6 лв., а с влак е 1,50 лв. ", уточнява тя.

Железницата - най-социалният транспорт на една държава

снимка:.lokforum.com

"Трябва да изхождаме от там, че железницата е най-социалният транспорт на една държава", разсъждава Пепа Сомлева.

"Ако започнем да ограничаваме това къде отиваме? Към автомобилен транспорт. Вече съвсем открито се говори за автомобилно лоби. То има интерес да превозва повече пътници. Пътувала съм с градския транспорт, когато бусовете са празни, питала съм шофьорите и те са ми казвали, че това се случва често. Щом като може да се дотира този транспорт защо да не може това да важи и за железопътния, чиито потребители са социално уязвими групи".

Пепа Сомлева признава, че е необходима оптимизация на линии.

"Хора, които пътуват редовно ми казаха, че са орязани линиите, които се ползват от най-много хора. Без дори да се направи едно проучване  и съвсем нормално да се преразгледат графиците. Просто едно решение е спуснато "отгоре".

снимка:.lokforum.com

Много или малко са 40 млн. лв. (сумата, която БДЖ трябваше да спести със спиране на линии в страната)?

Според Пепа Сомлева 40 млн. са нищо за една държава, ако става въпрос за необходима политика.

"Ние говорим за обществен транспорт на държавата, който се ползва от най-ощетените социални групи. 40 млн. лв. за неговото обезпечаване не би трябвало да са проблем. Ако се разсъждава държавнически. Наскоро в едно министерство си раздадоха 64 хил. лв. за перални и кафеварки. По отношение на железниците нещата се решават на парче. Една линия е губеща, закриваме я, оправяйте се. Тук трябва да се намеси и социалното министерство".

Автомобилното лоби оказва влияние за вземане на решенията

"Местни автомобилни фирми ще започнат да превозват хората, които няма да могат да пътуват с влак. Като казвам автомобилно лоби имам предвид, че действа на територията на цялата страна. В БДЖ възможностите за корупция са по-малки и затова железниците нямат лоби", изразява съмненията си Пепа Сомлева.

В цял свят железницата не е печеливша, но е развивана

"Когато съм пътувала в Англия ми е направило впечатление каква схема е създадена, за да се стимулират хората да пътуват в ненатоварени часове. Гарите са в отлично състояние. Ние трябва да гледаме в тази посока - модернизация и оптимизация. Да търсим качество и ефективност.

Не може чиновник да вземе решение, че ще се развива автомобилния транспорт, а не железопътния. Това тръгва от по-високо ниво".

Пълното интервю с Пепа Сомлева може да чуете от прикачения към статията аудио-файл.

London Victoria Station, I'ts Christmas time