В своята 50-годишна история ЕМО „Етър” има богат опит в работата с детска и младежка аудитория. Още от 70-те години на миналия век се организират кръжоци и ателиета за обучения в занаяти.
Част от този опит бе представен на национална среща „Доброволците в българските музеи”, организирана от Министерство на културата, в която взеха участие над 100 специалисти от София, Варна, Пловдив, Русе, Габрово, Ловеч, Видин.
Благовеста Божинова представи ЕМО „Етър” в рамките на този форум. Тя информира присъстващите, че в културния календар на музея са включени традиционни празници, възстановки на обреди, демонстрации на домашни занятия, събития с национално значение, изложби и експозиции на открито.
Благовеста Божинова представи събитията, реализирани с участието на доброволци през последните няколко години в ЕМО „Етър”.
„От 2011 г. се провежда „Училище за лазарки”, в което момичета пресъздават обичая Лазаруване. В рамките на две седмици те се обучават от музейни специалисти на характерните песни и танци, а кулминацията е същинското Лазаруване в „Етър”-а.
За положените усилия и за спомен от събитието девойките получават Уверително, че вече са моми и могат да се омъжат. За тази инициатива музеят партнира с габровски читалища и училища. Някои от лазарките се включват в националното състезание „Традиционни художествени занаяти” в румънския град Сибиу”, разказа Благовеста Божинова.
От думите й стана ясно, че в ЕМО„Етър” е открит Музеен детски кът „Открий какво умееш” в партньорство с НБУ и подкрепата на Фондация „Америка за България”.
Основата, върху която е изградена идейната концепция на детския кът е посланието:
„Открий какво умееш и това ще те прави щастлив. Научи какво е твоето умение сред съхранените традиции и народни занаяти в Етъра”.
Деца от 4 до 12 години имат възможност да се запознаят и да се обучат в различни занаяти и домашни дейности на принципа „учене чрез опита”, да се запознаят с народните традиции.
Една от иновативните инициативи, неразделна част от проекта е, „Деца, обучават деца”. Тя се реализира от първата година от съществуването на детския кът.
„През лятото на 2014 г. шест момичета от Габрово работиха като аниматори в детския кът. С помощта на ИМКА – Габрово (младежка доброволческа организация), бе разработена специална методика за работа с младите хора. ЕМО „Етър“ се включи като партньор в проекта „Опознай и избери“, подкрепен от община Габрово”, разясни представителят на ЕМО „Етър” пред участниците в конференцията.
Основната цел на проекта е да предостави възможност на голяма група млади хора от Габрово да се запознаят с дейността на различни местни организации, институции и фирми, които предоставят услуги и създават работни места в региона.
Според Благовеста Божинова, това е осъществено чрез провеждане на доброволни стажове в съответните организации в рамките на летния сезон.
„Като цяло работата на младежите в музея през активния туристически сезон е от голяма полза. Те добиват опит в работата с различни публики, усъвършенстват езиковите си умения и се дисциплинират относно спазване на срокове, работна хигиена и нещо от изключителна важност - работата в екип”.
Чрез „Еразъм плюс” – програма на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, в „Етър“-а са били на стаж студенти от Латвия. Те са се запознали с дейността на музея, включили са се активно в провеждането на няколко събития. Запознали са се с българските традиции, обичаи и занаяти. От своя страна са представили пред посетителите в „Етър“-а изработване на традиционни латвийски кукли.
„За първи път фолклорният фестивал „Сватбата – единство и многообразие” се проведе с участието на Балкански страни.
В двата фестивални дни доброволците бяха изключително полезни в провеждането на редица възстановки, демонстрации, обучения, провеждане на анкети и други дейности”, стана ясно по време на националната конференция.
Божинова представи „Флашмоб в Етър-а“.
„Инициативата е по проекта „Традиции чрез иновации“. За първи път се организира флашмоб в музейна среда през 2014 г., целта е да провокираме посетителите си чрез българския фолклор. Музиканти, танцьори и певци се включиха като доброволци в проекта. Положителните реакции на туристите ни провокираха да реализираме инициативата по време на най-големите събития в музея”.