Програмата за ранна диагностика и профилактика на плоскостъпието показа, че 60% от дряновските деца са с проблем на ходилата.
Община Дряново първа в Северна България реализира програмата, като децата преминаха преглед, за да може родителите им в най-ранна възраст да бъдат уведомени за евентуален проблем в тяхното здравословно състояние.
60% от прегледаните деца се оказаха с проблеми с ходилата (плоско стъпало или други деформации). Родителите им получиха препоръка да се обърнат към личния лекар и специализирана ЛКК за прецизно диагностициране на проблема, лечение и профилактика.
Плоскостъпието (дюстабан) се определя като болест на цивилизацията, а ранното му диагностициране е от съществено значение за решаване и корекция на проблема, категорична е Поля Млъзева, представител на фирмата, която е изпълнител на програмата.
В ранна детска възраст средствата за корекция могат да бъдат максимално ефективни. До 3-годишна възраст всички деца са с плоско ходило. След третата най-късно до осмата година се формира детското стъпало.
Родителите трябва да наблюдават състоянието на детето и ако забележат, че бързо се изморява при по-дълго ходене, оплаква се от болки в краката или накуцва веднага трябва да се обърнат към специалист ортопед.
Лечението обикновено е консервативно и включва комплекс от лечебна физкултура, както и носене на специални ортопедични обувки. Плоскостъпието в ранна детска възраст не се лекува със стелки.
Законът предвижда безплатно изработване на ортопедични обувки, които са от естествена кожа и по индивидуален размер, изработени от специализирана и лицензирана работилница.
За да може детето да получи такива обувки е необходим медицински протокол от ЛКК. Протоколът е еднократен и важи до навършване на 18 годишна възраст. С него детето може да ползва изработка на ортопедични обувки до два чифта годишно.