Група деца от Добрич гостуваха в град Тараклия - известен като център на българите в Молдова. На 6 май селището отбелязва своя празник - основано е преди 202 години от български бежанци. От 20 години е обявено за град. Добричката делегация бе част от тържествата. Тя се състоеше от представители на кръжока "Български искрици", създаден от сдружение "Българска шевица" с помощта на Регионалния исторически музей. В него има три програми - за изучаване на везба, средновековна работилница за оръжия и играчки, и театрално ателие.
Добричлии гостуваха в Трета гимназия в Тараклия, където се обучават 230 деца от 1 до 9 клас, 80% от които българчета. В града преобладава българското население - над 60%. Езикът се изучава във всички учебни заведения - три гимназии, лицей и държавен университет, носещ името на Григорий Цамблак. Изучава се и история традиции и култура на българския народ. Преподават и учители от България по програми на Министерството на образованието.
От своя страна и добричлии показаха какво правят в кръжока "Български искрици". На тараклийските деца бяха демонстрирани ръчните бродерии на децата, изработените от тях средновековни оръжия - прашки и стрели, както и пунги и прабългарски шапки. Бяха показани фолклорни танци, както и етюди от подготвеното представление на кръжока - "Горно Нанадолнище" по Чудомир.
Добричлии се включиха и в празничната програма на Тараклия на 6 май. Посетиха службата в местния храм "Св. Георги". Участваха в тържествения концерт на сцената на площада пред Районното управление. В красивия парк бяха организирани два конкурса с награди за местните деца - стрелба с лък и рисунка на българска шевица, при които участниците получиха повече знания за везбата и боравенето с хладни оръжия.
Добричлии посетиха още музея на Тараклия, създаден преди 2 години, побрал много традиционни предмети от бита, фотоси, костюми, както и уникални символи и издания от социалистическия период; местното читалище, където са поставили няколко представления по писателя от Генерал Тошево Георги Балабанов; паметникът на Олимпий Панов - гордост за тараклийци, участник в опълчението при боевете на Шипка в Руско-турската освбодителна война 1877-78 г.
Визитата завърши с обещания за бъдещо сътрудничество по проекти, чрез които да се развива културния обмен, като бъдат включени в дейностите на "Български искрици" и деца от Молдова.
Още снимки вижте в галерията, а в прикачения файл може да чуете учителката Мария Ивановна от гимназията в Тараклия.