75 години от възвръщането на Южна Добруджа към България се отбелязват днес в Добрич. На тази дата през 1940 година българската армия влиза в града и практически се слага край на румънската окупация.
Тази година празника на Добрич ще уважат делегации от побратимени общини от Унгария, Македония, Украйна, Беларус. Официален гост на събитията ще бъде евродепутатът от Европейския парламент Мария Габриел. Очакват се също така дипломати, генерални и почетни консули.
Проявите, посветени на празника, ще започнат в 9 часа във Военното гробище-музей с панихида и военен ритуал с представителни части на Веонноморски сили – Варна в памет на загиналите в Добричката епопея от 1916 г. и на героите, посветили живота си на свободата на Добруджа.
От 9 до 10 часа ще бъдат поднесени цветя и венци на паметниците на Хан Аспарух, Добротица, Хайдут Пею - Буюклията, Васил Левски, Стефан Караджа, Христо Ботев, Захари Стоянов, загиналите в заключителната фаза на Втората световна война добруджанци, паметните плочи на полк. Борис Дрангов, Христо Стефанов, кап. Димитър Списаревски, ген. Тодор Кантарджиев, ген. Иван Колев, барелефа на цар Борис ІІІ и Кръст-паметника на загиналите в Добричката епопея 1916.
В 10.30 часа в зала “Добрич” ще се проведе тържествено заседание на Общинския съвет и удостояване със званието „Почетен гражданин” на Добрич за 2015 година. Тази година със званието ще бъде отличена еврокомисарят Кристалина Георгиева.
От 11.30 ч. на сцената на пл. „Свобода“ започва кукленият спектакъл „Червената шапчица” на Държавен куклен театър „Дора Габе”, а от 12. 30 часа на същото място ще се състои празничният фолклорен концерт на Представителна фолклорна танцова студия „Добруджа“ с главен художествен ръководител Стоян Господинов, Представителен танцов ансамбъл „Добротица“ и Детска танцова студия „Добрич“ при Общински младежки център с главен художествен ръководител А. Александров и помощник-хореограф Ю. Митев и Младежки танцов фолклорен ансамбъл „Златна Добруджа“ при ФСГ „Васил Левски“ с главен художествен ръководител К. Георгиев.
От 17 часа в Градски парк „Свети Георги“ започва концертът „Прегръщам те, Добрич”, в който участват съставът „Да останем млади” при Сдружение ХобиСклуб с ръководител С. Стоева, Хор „Лира” при Дом за стари хора с ръководител А. Генчев и състав „Добрич” при Народно читалище „Йордан Йовков - 1870”, а от 18.00 пред Музея по модерна история ще свири Духовият ни оркестър с диригент С. Монов.
Кулминацията на тържествата е от 19.00 часа на площад “Свобода” с концерта “Здравей, Добрич”. В него участват ЗТО „Алексия” И.К.С. с ръководител С. Мавродиева-Нейкова, Арт център „Палитра” с директор И. Иванов, Студио за поп-рок певци „Сарандев” при Общински младежки център с вокален педагог Е. Карабельова, възпитаници на СОУ „Св. Климент Охридски” с педагог М. Пеева, Хип-хоп формация „NNS CREW” при Общински младежки център с ръководител М. Георгиева, рок групите PLEASURE, YET TO BE FOUND, ROCKABILLITY, BLOODRUSH, Християна Дънкова, Иво и Пламен Добреви, Галин Ненов и Дамян Попов. Програмата ще завърши с празнични илюминации.
С решение на Общинския съвет на Добрич от 28 юли т.г. 25 септември е обявен еднократно за празничен и неприсъствен на територията на общината. Денят е неучебен за всички училища в Добрич.
След подписване на Ньойския мирен договорпрез 1919 г. Южна Добруджа попада в границите на Румъния. Съпротивата срещу румънската окупация продължава до 1940 г., когато е подписана Крайовската спогодба и Южна Добруджа е върната на България. На 25 септември 1940 г. българската армия влиза в Добрич.
Денят се чества като официален празник от добричлии от 1990 година, когато бе отбелязана 50-годишнината от присъединяване на Южна Добруджа към България и с Указ на президента на Република България бе възстановено старото име на града - Добрич.