Светлана Галианова
Светлана Галианова / фейсбук
24-годишната Светлана Галианова поема диригентската палка в добричкия камерен оркестър в концерт на 20 ноември от 18 часа в Огледална зала „Нели Божкова“. Младото дарование ще бъде гост-диригент на формацията, която наскоро отбеляза 50-годишен юбилей.
 
Светлана Галианова е родена през 1994 г. в гр. Добрич. Завършва СУ„Св.Св. Кирил и Методий“ в родния си град. От малка посещава уроци по пиано при музикалния педагог Йорданка Ковачева. През 2013 г. е приета в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София със специалност „Оперно-симфонично дирижиране“ в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков.

Камерният оркестър отбелязва 50 години с тържествен концерт
 
Дебют като диригент прави с Академичен симфоничен оркестър през месец ноември 2015 г. С Концерт за пиано и оркестър № 1 от Николай Метнер, тя представя премиерно за България изпълнение със солист Агнес Данкова, пиано.
 
През 2017 г. дирижира мащабен концерт по повод 260-годишнината от рождението на Моцарт, изнесен от Академичния симфоничен оркестър на НМА със солист Нора Габровска, пиано.  Същата година, Светлана провежда първия си образователен концерт със Симфониета Видин. Заедно изнасят множество концерти, част от които в пещера „Магурата”. Работила е и със солиста на Московската филхармония Павел Минев, цигулка.  
 
През май 2018 г. се дипломира като диригент с Концерт за пиано и оркестър № 2 от Камий Сен-Санс и Девета симфония от Дм. Шостакович в изпълнение на Академичния симфоничен оркестър на НМА със солист Елвис Василев, пиано. В репертоара й като диригент присъстват много и разностранни произведения. Светлана Галианова успешно продължава традицията на професионалните жени диригенти на класическа музика в България, чието начало е поставено от първата жена диригент - Радосвета Бояджиева (1923 - 2018).
 
Светлана Галианова споделя, че с Български камерен оркестър-Добрич заедно са подбрали програмата за този концерт. Произведението „Пет скици“ за струнен състав, написано през 1952 г. от Марин Големинов е по повод 110 годишнината от рождението на големия български композитор, диригент , музикален критик и педагог.
 
Сюита „Холберг“ на Едвард Григ е написана от известния норвежки композитор по поръчка на гражданите на град Берген, роден град и на двамата, за отбелязване 200-годишнината от рождението на Холберг - виден философ, писател и драматург. Струнен квартет № 8 от Дмитрий Шостакович е с аранжимента на Рудолф Баршай. Написано е през 1960 г., докато композиторът е бил в Дрезден. Различни са интерпретациите за посланието на произведението, като една от тях е, че е в памет на жертвите от войната.