/ Община Бургас

Автомобил ГАЗ-13 „Чайка“, легендарният модел кола на бившия Източен лагер, ще бъде потопен край бреговете на Бургас, за да се превърне в подводен риф, съобщиха от Общината.

Община Бургас

Инициативата е на Сдружение „Приятели на морето“, с помоща на Община Бургас и предстои да бъде реализирана преди началото на летния сезон. Заедно с лимузината на същото място ще бъде потопен и още един автомобил - радио релейна станция върху шаси на ЗиЛ 157.

Целта е на дъното на морето луксозната ретро лимузина и камионът да спомогнат за баланса на екоравновесието в района, но и да станат атракция за водолазите, които посещават морския град и акваторията му. Очакванията са за кратко време корпусите на машините да се покрият с растителност и мекотели и да станат убежище за различни видове морски обитатели.

Община Бургас

За да бъдат използвани в амбициозния проект от „Приятели на морето“, автомобилите ГАЗ-13 и ЗиЛ 157 са получени безвъзмездно като дарение от Националната служба за охрана и от Министерство на отбраната.

Превозните средства ще бъдат потопени недалеч от остров Света Анастасия, на дълбочина около петнадесет метра, близо до мястото, където се намират подводен параклис и статуя на Света Анастасия.

Община Бургас

Това ще бъде направено след съгласуване на мероприятието с Морска администрация и останалите контролни органи, в съответствие с всички законови нормативи. За целта колите ще бъдат обезопасени, като двигателите, резервоарите и ходовите им части ще бъдат щателно почистен от следи от горива и масла.

Община Бургас

Създаването на изкуствени рифове в морето чрез потапяне на различни стари конструкции в моретата и в океаните е популярна световна практика, чрез която се формират нови местообитания за живот на дъното. Често за целта се използват корабни корпуси, влакови вагони и други подходящи за безопасно стабилно позициониране конструкции.

В България до скоро съществуваше само един такъв подводен изкуствено създаден морски риф - корабът „Пионер“, умишлено потопен край созополския остров „Свети Иван“ през 2008 година. Всяка година той се посещава от стотици водолази, които имат възможност да наблюдават и снимат неговите интересни обитатели.

Община Бургас

Пример за това как биоразнообразието на морското дъно се променя при създаване на условия за неговото обогатяване е подводния параклис, който беше поставен на дъното на морето край Острова през миналата година.

В зоната около него, която някога представляваше голо пясъчно дъно, вече живеят различни видове риби, раци и морски кончета, а мястото постепенно започва да се превръща в своеобразен морски оазис.

Чайка“-та и камионът, които ще бъдат част от основа на новия изкуствен риф, вече са транспортирани в Бургас и предстои да бъдат подготвени, за да изпълнят новото си предназначение.