/ iStock

Кметовете на Созопол, Приморско и Царево не са съгласни „Маслен нос“ да стане резерват.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев присъства на 27 ноември на среща на представители на Greenpeace с кметовете на трите общини - Приморско, Созопол и Царево, местните рибарски общности и граждани по повод предложението на екоорганизацията морската територия на „Маслен нос“ да бъде обявена за поддържан резерват.

Представителите на Greenpeace обявиха, че са публикували онлайн предложението, което ще бъде представено на МОСВ, но на срещата стана ясно, че администрацията на нито една от общините, които ще бъдат засегнати от него, не е запозната с този документ.

Община Созопол

Вместо това на присъстващите беше раздаден лист с много ограничена информация и схема на територията в морето, която ще попадне в бъдещия резерват, съобщиха от Община Созопол.

Кметът на Созопол попита как и по какви критерии е определена точно тази територия и кои са били другите зони в Черно море, които са били обсъждани.

Той уточни, че в резервата са включени частично зони от Созопол и Царево и цялото Южно Черноморие ще бъде засегнато. Според кмета Янакиев подобни решения се взимат не само на база на екологични оценки, а трябва да се вземат предвид и икономическите анализи, които ще покажат как това ще се отрази на местното население.

Той подчерта, че държавата трябва да влезе в ролята си и да упражнява контрол на забраните, като тралирането например, защото общините изпълняват всички мерки, които зависят от тях, за да е чисто морето.

В това число изграждането на пречиствателни станции. Рибарските общности също се грижат за чистотата и съхраняването на биоразнообразието в морето, защото искат това, което получават сега от него, да го има и за техните деца, каза Янакиев. Всеки от присъстващите тук иска да запази природата и не й е враг, допълни той.

Община Созопол

Кметовете на Приморско Иван Гайков и на Царево Марин Киров, кметовете на Китен и Лозенец, както и всички присъстващи рибари и граждани от трите общини, бяха категорично против идеята „Маслен нос“ да стане поддържан резерват.

Кметовете го казаха в прав текст: „Нашите граждани не желаят това“. След като, въпреки общото недоволство, емоционално изразено в залата, гражданите и кметовете не бяха чути, присъстващите прекъснаха срещата и напуснаха залата.

Остана въпросът какъв документ ще бъде внесен от Greenpeace в МОСВ и как ще бъде отразено отрицателното мнение на местните власти и на гражданите.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня