"Преминаването на диспансерите към МБАЛ-Благоевград ще разруши ефективно действащата система за активно издирване, диагностика, лечение, периодично наблюдение и диспансеризация на пациентите". Това гласи официална позиция на Областния диспансер за онкологични заболявания и двата диспансера - за пневмофтизиатрични и за кожно-венерически заболявания, за които при посещението си в Благоевград преди дни здравният министър Анна-Мария Борисова обяви, че ще бъдат преструктурирани.
"Анализирайки мястото и ролята на диспансерите в структурата на областното здравеопазване с оглед социалната значимост, хроничното протичане и бързото разпространение на заболяванията, обект на нашата дейност, считаме за целесъобразно и искаме Вашата подкрепа за запазването им като самостоятелни лечебни заведения", се казва в отворено писмо, което ще бъде изпратено до областния управител Валери Смиленов, кмета на Благоевград Костадин Паскалев, председателя на Общинския съвет Костадин Хаджигаев, председателя на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Данко Ангелов и общинските съветници. Документът е изготвен на общо събрание на персонала в трите лечебни заведения на 19 юли, дни след визитата на министър Борисова.
Управителите и работещите в трите здравни заведения обявяват категоричното си несъгласие с разпореждането на министър Борисова диспансерите да се преобразуват в отделения на областната болница. На първо място, според тях, е обстоятелството, че диспансерите са общински търговски дружества и до този момент са приключвали дейността си с положителен финансов резултат, а също и заради оказваната от тях специализирана извънболнична и болнична медицинска помощ на жителите на втората по големина област в България, включително и в трудно достъпни райони.
Общото становище гласи още: "Диспансерите са утвърдени лечебни заведения, ангажирани активно и отговорно с множество социално значими заболявания - онкологични, туберкулоза, сифилис, СПИН, които се характеризират с хронично протичане и бързо разпространение. Разполагат с добра материална база, с необходимите структури, с висококвалифицирани специалисти по съответните специалности, съвременна диагностична и лечебна апаратура, което осигурява качествен и цялостен лечебен процес".
"Значителна част от дейността си диспансерите осъществяват в извънболничните си структури – специализирани кабинети и лаборатории, като тази дейност не се финансира от НЗОК", се подчертава още в отвореното писмо.
Сложилите подписа си под официалната позиция - близо 2оо от работещите в трите здравни заведения, са категорични, че по-важното е да има зряла концепция и стратегия за здравеопазването, а със закриването на диспансерите няма да се постигне нищо полезно за пациентите, персонала, обществото и бюджета.