Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи
Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи / снимка: Дарик - Благоевград, Елина Христова
Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи
32716
Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи
  • Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи

125 души са преминали през Областния пневмо-фтизиатричен диспансер в Благоевград в рамките на традиционната Седмица на отворените врати. При петима от подложилите се на обстоен белодробен преглед са установени положителни проби Манту, което означава, че са със съмнения за заболеваемост от туберкулоза, поясниха от здравното заведение.

Кампанията се провежда за трети път тази година, като през първите две  - през март и юни, са извършени общо 472 профилактични прегледа, съобщи управителят на диспансера д-р Татяна Константинова. През миналата година при проведените пет седмици на отворените врати бяха установени двама души с туберкулоза и 19 - със съмнения за болестта, допълни д-р Константинова.

Според управителя на диспансера хората вече са информирани за провеждането на безплатните профилактични прегледи и тези с белодробни оплаквания без колебание се възползват от кампаниите.

Петима със съмнения за туберкулоза след профилактични прегледи
netinfo

В стационара на Областния диспансер за пневмо-фтизиатрични заболявания в момента са настанени 10 пациенти, а от началото на годината новозаболели от туберкулоза са 68 души.

Броят на туберкулозно болните, лекували се в благоевградския тубдиспансер тази година, е сходен с миналогодишния, каза д-р Константинова. Според нея добрите резултати се дължат както на периодично провеждащите се безплатни прегледи, така и на действащата от 2001 г. в страната Програма за контрол на тубелркулозата, която от две години се финансира от Глобалиня фонд за борба с туберкулозата и маларията.

Проблемни продължават да бъдат представителите на ромското малцинство, които невинаги изпълняват стриктно режима на лечение, поради което се стига до рецидив на заболяването, заяви д-р Татяна Константинова.

Лечението на болестта, известна като "Жълтата гостенка", е продължително и обхваща от два до три месеца в здравно заведение и още четири-пет месеца в домашна обстановка.