На 18 януари черквата в село Елешница "Св.Атанасий" навършва 180-годишни от освещаването й.
За годишнината е организирана литургия, водосвет и курбан за здраве.
Службата води Неврокопският витрополит Серафим, заедно със свещеници от епархията.
Строежът на храм "Св.Атанасий" в Елешница е започнал през 1832 година и завършва 3 години по-късно.
В Елешница съществувало оброчище на Св.Атанасий, около което по-късно били застроени къщите. На това място бил направен параклис с няколко икони в него и една малка камбана, чийто звън се чувал само от околните къщи.
Местното население разказва, че едва по-късно, след построяването и освещаването на храма, през месец август 1901 година, са отлети две камбани, чийто ясен и приятен звън и до днес огласят селото и до най-крайните къщи.
"През годините черквата е обновявана и ремонтирана. Иконостасът, иконите на „Св.Св.Константин и Елена” и „Успение Богородично” представляват ценност от гледище на нашата църковна живопис. Образите в тях са живи и естествени", коментира кметът на селото Сашо Мицин.
Музейна ценност представляват и някои от църковните книги и особено „Голямото старо евангелие”, известно с името „Сребърното евангелие”, печатано през 1743 година в Москва при царуването на императрица Елисавета Петровна, дъщеря на Петър І.
От преписка върху първия вътрешен лист, която е написана в Русия и на руски език се чете, че то е било дар за Йерусалимската черква през 1818 г. Но затова как, кой и защо го е донесъл в Елешница има само легенди и предания.