Снимки от американски спътник показват, че европейският спускаем апарат "Скиапарели" е направил плитък кратер, когато се е блъснал в марсианската повърхност, съобщи Асошиейтед прес.
Европейската космическа агенция загуби връзка със "Скиапарели" малко преди сондата да стигне до повърхността на планетата на 19 октомври.
Защо се провали кацането на "Скиапарели" на Марс?
Два дни по-късно, на снимки, направени от спътника "Марс рикънисънс орбитър" на НАСА, пролича черно петно в зоната на кацане. Така стана ясно, че "Скиапарели" се е ударил в повърхността с голяма скорост и е възможно да се е взривил.
Кацането на "Скиапарели" на Марс не е преминало по план
По-подробни снимки, направени от "Марс рикънисън орбитър", показват, че "Скиапарели" е образувал кратер с дълбочина около 50 см и широчина около 2,4 м. Европейската космическа агенция още анализира асиметричното тъмно оцветяване наоколо, което може да означава, че резервоарите с гориво на апарата са се взривили в една посока.
Further clues to the fate of the @ESA_EDM lander as seen from orbit by @NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter https://t.co/7YVEeeypa5 pic.twitter.com/xzQvIEdCKL
— NASA JPL (@NASAJPL) 27 октомври 2016 г.
Според специалисти на Европейската космическа агенция най-вероятната причина за разбиването на космическия апарат "Скиапарели" на Марс е компютърен проблем.
Космическият модул "Скиапарели" се е разбил на Марс (СНИМКИ)
Експерименталният модул беше спуснат на Марс на 19 октомври, за да бъдат проверени технологии за роувъра, който ще бъде изпратен през 2020 г. Сигналът от него прекъсна 50 секунди преди очакваното кацане. Основната задача на "Скиапарели" беше да тества технологии за контролирано спускане и кацане на Марс. Освен това апаратурата му трябваше да запише по време на спускането в атмосферата скоростта на вятъра, влажността, налягането и температурата при кацане.
Зонд MRO передал снимки с места падения модуля Schiaparelli на Марсе#Марсhttps://t.co/4wn1xoOs5E pic.twitter.com/9SJI6yuOY3
— RuNews24.ru Новости (@runews24ru) 28 октомври 2016 г.
Европейската космическа агенция определи мисията като успешна, защото корабът-майка TGO (Trace Gas Orbiter) застана успешно на орбита и към края на годината трябва да започне на изследва съдържанието на метан, вода и ацетилен в марсианската атмосфера.
Източник: БТА