Планетата-джудже Церера - най-големият обект в астероидния пояс между Марс и Юпитер, крие изобилие от воден лед под повърхността си, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от две изследвания, публикувани в сп. "Сайънс" и онлайн изданието Nature Astronomy.
Учени разгадаха строежа на планетата джудже Церера
Откакто се позиционира в орбита около Церера през март 2015 г., космическият апарат "Доун" на НАСА постоянно събира данни за планетата-джудже. Благодарение на него астрономите научиха много за загадъчния космически обект.
At 1st glance, dwarf planet Ceres may not look icy. But new @NASADawn findings reveal that H2O is everywhere: https://t.co/aEEqt0E5oo #AGU16 pic.twitter.com/LvhpEIpTt7
— NASA (@NASA) 15 декември 2016 г.
Анализ на нови данни, предоставени от апарата, показва, че под повърхността й - в региони, потънали в постоянен мрак, се крие изобилие от лед. Церера е едва третото планетно тяло след Луната и Меркурий, където воден лед е откриван в постоянно сенченсти области.
Преди да застане в орбита около планетата-джудже, "Доун" изследваше астероида Веста - втория най-голям обект в астероидния пояс между Марс и Юпитер, припомня агенцията.
Астрономи откриха спящ вулкан на планетата-джудже Церера (СНИМКИ)
Новите проучвания разкриват наличието на около 10 процента вода под формата на лед на Церера, отбелязва един от изследователите, Томас Притиман от Института за планетарни науки в Тусон, Аризона. Изследването на състава на обекти като Церера дава възможност на специалистите да научат повече за формирането и ранната история на Слънчевата система.
В сравнение със сухия астероид Веста, Церера прилича повече на Енцелад и Европа - ледените луни съответно на Сатурн и Юпитер, отколкото на Земята и другите скалисти планети като Меркурий, Венера и Марс.
Вижте снимка, показваща загадъчните петна на Церера в удивителни детайли
Наличието на воден лед на Церера кара учените да разискват дали под повърхността на планетата-джудже се крие океан. "Ако такъв съществува такъв, технически е възможно да поддържа условия за възникването на живот. Лично аз съм скептично настроен", казва Томас Плац от изследователския екип.
Проучванията са представени на среща на Американския геофизически съюз в Сан Франциско.
Източник: БТА